اتاق کنترل یا همان اتاق مانیتورینگ قلب عملیاتی هر سازمان و یا سایت صنعتی و خدماتی است که در آنجا با استفاده از مانیتورها برای رصد کردن تمامی اطلاعات و صدور فرمان‌های لازم جهت تامین امنیت استفاده می‌کنند. برای راه‌اندازی چنین اتاقی به ملزومات تخصصی نیاز داریم. تجهیز اتاق کنترل با قرار دادن حرفه‌ای ملزومات در جای مناسب و چیدمان درست مانیتورها انجام می‌شود. در این فضا به طیف بزرگی از تجهیزات اتاق کنترل نیاز داریم.
تجهیزات اتاق کنترل شامل انواع مانیتور‌ها، کانتر یا همان میز کار تخصصی، صندلی‌های ارگونومیک، سیستم تهویه کارآمد، سیستم‌های ضبط تصاویر و سیستم‌های ارتباطی می‌شود. اتاق مانیتورینگ فضایی مدرن است که برای بهره‌مندی کامل از سیستم‌های امنیتی به جهت استفاده اپراتورها طراحی شده است و به لیست کاملی از تجهیز اتاق کنترل نیاز دارد. در این مقاله از گروه توسعه مهندسی نیکان به معرفی انواع تجهیزات اتاق کنترل می‌پردازیم و این ملزومات کلیدی را از نظر نوع و چگونگی کاربرد بررسی خواهیم کرد.

پروژه های طراحی و تجهیز سالن کنفرانس و همایش

هزینه تجهیز اتاق کنترل

هزینه تجهیزات برای یک اتاق کنترل می‌تواند بسیار متنوع باشد و به عوامل متعددی اعم از نوع تجهیزات، کیفیت برندها، اندازه اتاق کنترل، پیچیدگی سیستم‌ها، موارد فنی خاص و مکان جغرافیایی بستگی داشته باشد. به عنوان یک تخمین خام از یک اتاق کنترل 20 متری، می‌توانید برای هزینه‌ی تجهیزات اتاق کنترل به مبلغی بین 150.000.000 تومان تا 1 میلیارد تومان یا حتی بیشتر فکر کنید. این میزان ممکن است به عوامل مختلف و موارد خاص نیازها و تجهیزات شما بستگی داشته باشد.

برای دقیق‌تر تخمین زدن هزینه تجهیزات اتاق کنترل خود، بهتر است با تامین‌کنندگان تجهیزات گروه نیکان تماس بگیرید و برآوردی دقیق‌تر دریافت کنید. همچنین، مهم است که در پیش‌بینی هزینه‌ها به عوامل مختلفی که ممکن است تأثیرگذار باشند توجه کنید تا بتوانید برنامه مالی مناسبی را برای تجهیزات اتاق کنترل خود تدوین کنید.

انواع تجهیزات اتاق کنترل
فاکتورهای کلیدی برای تجهیز اتاق کنترل
مانیتورها برای تجهیز اتاق کنترل
سیستم تهویه در تجهیز اتاق کنترل
نتیجه‌گیری

در تجهیز اتاق کنترل با فاکتورهای گوناگون مواجه هستیم. بدون تردید به جانمایی مناسب مانیتورها برای پایش دقیق اطلاعات نیاز داریم. از طرفی لازم است تا نحوه جانمایی طبق استانداردهای ارگونومیک را رعایت کنیم. اپراتورها نباید برای دیده بانی‌های طولانی مجبور به قرار گرفتن بدن در حالت‌های سخت و خسته کننده باشند. از طرفی لازم است تا حد فاصله مناسب مانیتور از محل قرارگیری اپراتور را رعایت کنید تا مطمئن باشیم که اپراتور قادر است به سادگی و با تسلط کامل پایش دقیق اطلاعات را انجام دهد. برای هر نوع پروژه طراحی و تجهیز اتاق کنترل در سطح فضاهای سازمانی و یا سایت‌های صنعتی و مراکز خدماتی می‌توانید از خدمات تخصصی تیم کارشناسی گروه توسعه مهندسی نیکان استفاده کنید.