خدمات نورپردازی اداری

برای بازی با نور در محیط اداری شما آماده هستیم و می‌خواهیم تا دفتر کار شما و کارمندان شما را در حجم مناسب و استاندارد و البته زیبا و جذاب از نوری مناسب محیط کار اداری تکمیل کنیم. ساختمان‌های اداری از کوچکترین دفاتر تا بزرگترین شرکت‌ها همگی برای انجام طیف بزرگی از خدمات دفتری، کار با کامپیوتر، حضور مراجعین فعالیت می‌کنند و در تمامی آنها به استفاده از نور مناسب با سطح روشنایی استاندارد میز کار نیاز داریم.
برای تمامی این اهداف چه تأمین نور استاندارد محیط کار و همچنین هنر نورپردازی برای خلق فضاها، زیبا کردن محیط و تغییر محیط کار همراه شما هستیم. ما در گروه فرلی دیزاین با نگاهی تخصصی تمامی خدمات نورپردازی اداری را انجام می‌دهیم تا از حضور در محیطی با روشنایی استاندارد ولی زیبا و جذاب لذت ببرید. اما خدمات ما در روشنایی فضای اداری شامل چه چیزهایی است؟

1) نورپردازی با رعایت استاندارد روشنایی میز کار

در همگی سبک‌ها برای نورپردازی اداری یک اصل کلیدی را دنبال می‌کنیم و آن تأمین نور استاندارد برای انجام فعالیت اداری در سطح میز کار است. برای ما رسیدن به روشنایی استاندارد محیط اداری اهمیت بالایی دارد و حتی در برنامه‌های زیباسازی محیط نیز به تأمین چنین استانداردهایی فکر می‌کنیم. قاعدتاً می‌دانید که محیط اداری نباید خیلی تاریک باشد، زیرا باعث خستگی سریع کارکنان می‌شود. از طرفی نباید خیلی هم روشن و پرنور باشد، زیرا باعث فشار زیادی روی چشمان خواهد شد.
طبق استاندارد، مقدار روشنایی مناسب محیط اداری ۵۰۰ لومن در هر متر مربع است. برای درک بهتر این استاندارد بهتر است تا مقدار حجم نور پس‌ از نصب چراغ ۳۵ واتی در اتاق ۱۲ متری را تجسم کنید. البته برای نورپردازی اداری قطعاً با فضاهایی بزرگتر و پیچیده‌تر و سبک‌های روشنایی خیلی جذاب‌تر و مدرن‌تر از لامپی ساده روبرو هستیم. اما تمام تلاش ما برای هر چه زیباتر شدن محیط با تأمین روشنایی استاندارد ۵۰۰ لومن در هر متر مربع است.

2) نورپردازی با رعایت استاندارد روشنایی میز کار

در دنیای امروز و با ابداع انواع لامپ‌ها و خلاقیت در طراحی انواع روشنایی‌ها سبک نورپردازی اداری نیز متحول شده‌ است. بهتر است محیط اداری را فضایی ساده با نصب چند عدد لامپ سقفی یا توکار و دیواری و… تجسم نکنید. حالا می‌توانید از انواع سبک‌های مدرن و کلاسیک برای روشنایی فضای اداری استفاده کنید. ما هم برای همین منظور در کنار شما هستیم. این سبک‌های مدرن به‌ قرار زیر هستند:

 • نورپردازی همه طرفه

یک ایده کلاسیک اما همیشه جذاب از جانمایی لامپ‌ها و چراغ‌ها در تمامی فضای مفید اداری است. استفاده از لامپ‌های سقفی و یا لوسترها و چراغ‌های دیواری ساده‌ترین ایده برای نورپردازی همه طرفه است. به شکلی که تمام محیط اداری را به شکل عمومی در یک سطح روشنایی یکنواخت رسانده باشیم. البته در خدمات نورپردازی اداری همین سبک‌های کلاسیک نیز ایده‌های مدرن و جذابی را دنبال می‌کنیم.

 • نورپردازی غیرمستقیم

روش نورپردازی جذابی که حالا علاوه ‌بر فضاهای خانگی در انبوه شرکت‌ها و محیط‌های اداری هم مورد توجه قرار گرفته است. در این نوع نورپردازی لامپ‌ها در پس صفحه‌هایی شفاف پنهان هستند و قرار است تا از انعکاس نور آنها برای روشنایی محیط استفاده کنیم. به ‌این ‌ترتیب هیچ منبع نور مستقیمی در محیط وجود ندارد و چشم‌ها خسته نمی‌شوند. نورپردازی غیرمستقیم همیشه جذاب است؛ ولی اجرای تخصصی و مهندسی شده آن اندکی دشوار است. هر چند ما در خدمات نورپردازی اداری برای این منظور از ایده‌هایی مدرن و محاسبات دقیق استفاده می‌کنیم.

 • نورپردازی وظیفه‌ای

یک سبک نورپردازی برای روشنایی بخش خاصی از محیط اداری است، به شکلی که می‌توانیم با توزیع نور و ایجاد سایه ‌روشن‌هایی برای فضاسازی و تفکیک محیط دست‌ به ‌کار شویم. این ایده خیلی جذاب است؛ زیرا بدون هیچ دیوارکشی و یا پارتیشن‌بندی عملاً فضایی مستقل را تنها با بازی در نور و سایه ساخته‌ایم. پنل‌های سقفی بلند و یا چراغ‌های دیواری با قابلیت تمرکز نور از بهترین ابزارها برای نورپردازی وظیفه‌ای هستند. برای ایجاد چنین فضاهای جذاب تفکیک‌ شده با نور می‌توانید از تجربه‌ها در خدمات نورپردازی اداری استفاده کنید.

 • نورپردازی تأکیدی

یک سبک مدرن از نورپردازی اداری است که برای هر چه برجسته‌تر شدن فضایی و یا نمایی از محیط کارایی دارد. نورپردازی تأکیدی برای روشنایی در سطح میز کار نیست؛ بلکه برای نشان‌ دادن هر چه بهتر و زیباتر بخشی از نمای داخلی ساختمان است. مثلاً می‌توانیم برای نمایش هر چه بهتر آرم شرکت و یا نشان ‌دادن گواهینامه‌ها و مدارک و مجوزها و حتی دستاوردها و… از روشنایی تأکیدی استفاده کنیم. این نوع نورپردازی روش جذابی برای نمایش توانمندی‌های شرکت‌ها و دفاتر است و توصیه می‌کنیم تا حتماً در برنامه‌های روشنایی فضای اداری استفاده کنید.

خدمات نورپردازی اداری

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021

3) اهمیت ایجاد نور یکنواخت در محیط اداری کار

ما در خدمات نورپردازی اداری برای ایجاد نور با حجم یکنواخت برنامه‌ریزی می‌کنیم. کافی است تا پایش کاملی از تمامی فضای اداری انجام دهید و هنرمندانه از انواع چراغ‌ها و لامپ‌ها برای توزیع یکدست نور با روشنایی استاندارد در تمامی محیط استفاده کنید. روشنایی یکنواخت یکی از اصول نورپردازی اداری است تا کارمندان حین فعالیت روزانه با تنش‌های مربوط به روشنایی تغییر محیط مواجه نشوند. البته از قبل و در برنامه‌های گوناگون سبک‌های روشنایی، به ایده‌هایی از روشنایی وظیفه و یا روشنایی تأکید اشاره کردیم که برای بخش‌های محدودی از محیط اداری استفاده می‌شوند. اما اهمیت نورپردازی یکنواخت در عموم فضاهای کاربردی اداره بسیار زیاد است و توجه به این نکته از مهمترین برنامه‌های ما در فرلی دیزاین برای خدمات نورپردازی اداری است.

4) هنر استفاده از لامپ‌های مناسب

بخشی از خدمات نورپردازی اداری مجموعه ما در فرلی دیزاین مشاوره انتخاب مناسب و هنرمندانه از انواع لامپ‌ها و چراغ‌ها است. امروزه تنوع طراحی و تولید لامپ‌ها بسیار زیاد است. حالا با انبوه تکنولوژی‌های ساخت لامپ‌ها و همچنین انواع سبک‌ها برای طراحی چراغ‌های سقفی، توکار، دیواری و لوسترها روبه‌رو هستیم. برخی از کاربردی‌ترین لامپ‌ها در نورپردازی اداری به قرار زیر هستند:

 • چراغ‌های توکار گرد

چراغ‌هایی مناسب فضاهای باریک و کوچک مانند راهروها، سرویس‌های بهداشتی و… هستند.

 • چراغ‌های خطی

چراغ‌هایی مناسب فضاهای بزرگ محیط‌های اداری هستند که نوری یکنواخت با جلوه‌ی بصری زیبا تولید می‌کنند.

 • چراغ‌های ریلی

چراغ‌هایی برای تکمیل دکوراسیون و هر چه زیباتر شدن محیط هستند.

 • پنل‌های ال ای دی

در سبک‌های مختلف تولید شده که نور یکدست و قابل ‌توجهی تولید می‌کنند و در کل محیط اداری را به حجم نوری مناسب و یکنواخت می‌رسانند.

اگر بخواهیم وارد دنیای لامپ‌ها و چراغ‌ها شویم، با صدها مدل روبرو هستیم که قطعاً بررسی و اشاره به تمامی آنها فراتر از حوصله این مقاله است. اما هنر اصلی در چگونگی استفاده از بهترین لامپ در بهترین مکان برای توزیع بهترین نور با در نظر گرفتن زیباترین دکوراسیون است. برای بهره‌مندی از چنین هنرمندی می‌توانید از خدمات نورپردازی اداری گروه فرلی دیزاین استفاده کنید.

خدمات نورپردزای اداری

5) انتخاب درست تعداد چراغ‌ها و محل نصب آنها

جانمایی مناسب چراغ‌ها برای رسیدن به بهترین نور در تمام محیط اداری بخش کلیدی از خدمات نورپردازی اداری است. این نکته در تمام برنامه‌های خدماتی ما نیز مورد توجه جدی قرار دارد. برای نورپردازی مناسب محیط اداری به برنامه‌ریزی دقیق و شناخت کامل محیط نیاز داریم. بررسی پلان و جمع‌آوری اطلاعات مقدماتی مانند بررسی ابعاد دیوارها، نوع رنگ دیوارها، نوع مبلمان، عناصر محیطی، نوع طراحی فضا، تعداد کارمندان و ده‌ها نکته دیگر در این مرحله انجام می‌شود. سپس با توجه به اطلاعات استخراجی برای طرح کلی نورپردازی اداری و جانمایی مناسب لامپ‌ها به تعداد کافی اقدام می‌کنیم. البته در جانمایی لامپ‌ها و تعیین محل قرارگیری آنها برخی نکات فراموش نمی‌شوند. مانند:

 • به ‌شدت روشنایی با توجه به کاربری فضا توجه می‌کنیم.
 • تمامی شرایط از مقدار انعکاس نور در سقف، دیوارها و حتی کف اتاق‌ها را بررسی می‌کنیم.
 • به شکل، طرح و سبک چراغ‌ها و حتی تعداد آنها برای هماهنگ شدن کامل با دکوراسیون داخلی محیط اداری اهمیت می‌دهیم.

تعداد لامپ‌ها، محل قرارگیری آنها و حتی نوع و شکل لامپ‌ها هم باید برای توزیع مناسب نور باشد و هم برای هر چه زیباتر شدن محیط و هماهنگی با دکوراسیون داخلی انتخاب شود.

6) اهمیت دمای رنگ نور در روشنایی فضای اداری

بررسی کامل محیط اداری برای چگونگی توزیع نورهای سرد و یا گرم بخشی از خدمات طراحی نورپردازی اداری است. دقت کنید که محیط اداری شما صرفاً به روشنایی برای انجام کارهای اداری نیاز ندارد؛ بلکه در جایگاهی بالاتر باید به فکر تقویت روحیه و حس سرزندگی کارمندان و ایجاد شور و هیجان در مراجعین هم باشید. البته زمانی در این امر موفق هستید که از تناژ مناسب دمای رنگ نور در روشنایی فضای اداری استفاده کنید.
عموماً طیف افسارگسیخته از حجم بی‌پایان نور سرد باعث افزایش استرس افراد خصوصاً در نزد مراجعین می‌شود. در عین ‌حال بهره‌مندی بیش‌ از حد، نور گرم محیط را از حالت رسمی اداری خارج می‌کند. خیلی مهم است که در محیط اداری خود به تفکیکی هنرمندانه و البته مهندسی از بازی نورهای گرم و سرد دسترسی داشته باشید.

7) اهمیت استفاده مناسب از نور طبیعی

اگر چه در خدمات نورپردازی اداری قرار است تا برای خلق روشنایی‌ها در تمامی فضاها اقدام کنیم؛ اما این دلیل نمی‌شود تا از لطافت نور طبیعی در محیط غافل باشیم. عموم فعالیت محیط‌های اداری در طول روز است و در این ساعات به حجم کافی از نور طبیعی دسترسی داریم. ما در گروه نیکان به چگونگی بهره‌مندی از نور مصنوعی در خدمت نور طبیعی برنامه‌ریزی می‌کنیم. کارشناسان ما با بررسی دقیق پلان ساختمان، چگونگی تغییر حجم نور طبیعی در طول روز و توجه به موقعیت پنجره‌ها و البته تمامی فضاهای اداری برای تلفیق مناسبی از نور طبیعی در کنار نور مصنوعی اقدام می‌کنند.

جمع بندی

بدون تردید برای بهره‌مندی مفید از محیط اداری به استفاده مناسب از نورپردازی اداری نیاز دارید. اما این نورپردازی باید کاملاً استاندارد، خلاقانه، زیبا، جذاب و مدرن باشد. در عین ‌حال باید به حجم روشنایی کافی در هر فضای مستقل از فضاهای دیگر توجه کنید. از طرفی لازم است تا اطلاع دقیق از تمامی تجهیزات مدرن بازار اعم از انواع لامپ‌ها، چراغ‌ها و حتی سبک‌های روشنایی فضای اداری داشته باشید. اگر فکر می‌کنید با ماجرای پیچیده‌ای روبه‌رو هستید، نگران نباشید؛ زیرا ما در فرلی دیزاین همراه شما هستیم و به شما در تمامی خدمات نورپردازی اداری از مشاوره تا طراحی و اجرا کمک می کنیم.