مقدمه

قصد ساخت خانه‌ای ویلایی دارید و می‌خواهید تا از حضور در ساختمانی زیبا، طبیعت محور همراه با آب‌وهوای خوب منطقه لذت ببرید. قاعدتاً برای این منظور به انواع ایده‌ها و سبک‌ها از طراحی خانه‌های ویلایی فکر می‌کنید. اما در این ‌میان قطعاً از چالش‌های بی‌پایان هزینه سنگین ویلاسازی تا مراحل پیچیده آن در مناطق روستایی و حاشیه شهرها اطلاع دارید. ولی چرا برای ایده‌های جذاب‌تر مانند طراحی ویلا پیش ساخته اقدام نمی‌کنید؟
طراحی ویلا پیش ساخته از دستاوردهای دنیای مدرن مهندسی عمران و معماری است که در این سال‌های اخیر کاملاً مورد توجه طیف بزرگی از کارفرماها قرار گرفته است. این خانه‌ها سبک‌ وزن هستند و مناسب اجرا در زمین‌های کوچک مناطق روستایی و حتی شهری طراحی می‌شوند. به ‌سرعت و با استفاده از متریال‌های ساده ساخته می‌شوند و قیمت تمام ‌شده آنها بسیار کمتر از ساخت ویلاهای بزرگ است. اگر این نوع ویلا برای شما هم جذاب است، در این مقاله همراه با تجربیات گروه فرلی ویلا هستیم تا با هم به بررسی اصولی کلی طراحی ویلا پیش ساخته بپردازیم و این ساختمان‌های مدرن را از نظر پلان تا مراحل اجرایی بررسی کنیم.

ویلا پیش ساخته چیست؟

تعریف‌های متفاوتی از الگوی طراحی و ساخت ویلا پیش ساخته وجود دارد. برخی این ساختمان‌ها را محصول کارخانه‌ای معرفی می‌کنند که قرار است قطعات آن در محل پروژه به مانند پازل سر هم شوند. در تعریفی دیگر با سازه‌هایی روبه‌رو هستیم که سرعت اجرای آنها زیاد است. به شکلی که می‌توانیم به ‌سرعت قطعات اصلی سازه را سر هم کرده و جزئیات را اضافه کنیم. به ‌این ‌ترتیب حتی می‌توانیم برخی سازه‌های اسکلت فولادین را در ردیف سازه‌های پیش‌ ساخته قرار بدهیم.
اما اصل ماجرا در طراحی سبک کم‌هزینه و اجرای سریع چنین سازه‌هایی است. یک ویلا پیش ساخته ممکن است تولید کارخانه‌ای باشد و قطعات آن به مانند پازل در محل پروژه سرهم‌بندی شوند. در نهایت با خانه‌هایی روبه‌رو هستیم که سبک‌ وزن هستند و با استفاده از مصالح ساده به‌ سرعت اجرا می‌شوند. مصالح ساخت ویلا پیش ‌ساخته لزوماً ارزان‌ نیست، ولی سرعت اجرای بالا باعث کاهش هزینه‌ها مانند کاهش هزینه دستمزد، کاهش هزینه ماشین‌آلات، کاهش هزینه انرژی می‌شود. از طرفی به ‌علت طراحی نسبتاً کوچک و سبک‌ وزن از مصالح کمی برای ساخت این نوع سازه استفاده می‌کنند که در کاهش هزینه ساخت ویلا کاملاً تأثیرگذار است.

طراحی ویلا پیش ساختهویلا سوئیسیاسکاندیناویبومگردی

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021

ویژگی‌ها و مزایای طراحی ویلا پیش ساخته

ایده طراحی و ساخت ویلا پیش ساخته در مقابل طراحی روش‌های سنتی ویلاسازی قرار دارد. در ایده‌های سنتی قرار است کارگاه عمرانی تمام‌ عیاری در محل پروژه دایر کنیم و دست ‌به ‌کار شویم تا از پی کنی و ساخت اسکلت فلزی و یا فولادین برای ساخت ویلایی تمام‌ عیار اقدام کنیم، اما الگوی طراحی ویلا پیش ساخته متفاوت است. زیرا بخش‌های اصلی این سازه در محل کارخانه و به شکل مونتاژ بر روی هم طراحی و ساخته می‌شوند. ویژگی‌ها و مزایای ویلا پیش ساخته به قرار زیر است:

 • این ویلاها ارزان ‌قیمت هستند که باعث صرفه‌جویی در هزینه ساخت ویلا خواهد شد.
 • مدت زمان ساخت ویلا پیش ساخته بسیار کوتاه‌تر از ویلاسازی با روش سنتی است.
 • سازه‌هایی سبک ‌وزن هستند که مناسب اجرا در زمین‌های سست، شیب‌دار و… طراحی می‌شوند.
 • در مقابل زلزله و بلایای طبیعی مقاوم هستند.
 • طبیعت محور هستند و معمولاً حس خوب همراهی با زندگی کاملاً طبیعی و روستایی را تداعی می‌کنند.

الزامات برای طراحی پلان ویلا پیش ساخته

در طراحی ویلا پیش ساخته به جزئیات فراوانی از قبیل موارد زیر توجه می‌شود:

 • سازه سبک‌ وزن باشد تا به ‌راحتی قابل مونتاژ و یا دمونتاژ شدن طراحی شده و همچنین حمل‌ونقل قطعات آن تا محل پروژه به‌ سادگی انجام پذیرد.
 • سازه پیش‌ساخته باید به شکلی طراحی شود که در مقابل هر نوع بار دینامیکی (زنده) و یا هر نوع بار استاتیکی (مرده) مقاوم باشد.
 • این ساختمان‌ها باید در مقابل هر نوع شرایط نامساعد جوی مانند وقوع باد، باران، برف و تگرگ مقاوم باشند.
 • در ساختمان از اسکلت مناسب با طراحی ستون‌های باربر استفاده شود و حدالمقدور هیچ دیوار حمالی در طراحی پلان پیش‌ بینی نشود.
 • ابعاد و نوع ستون‌ها متناسب با اندازه ساختمان در مکان مناسب جانمایی شده باشد.
 • از تمام فضای در دسترس به درستی استفاده شود.

طراحی نقشه‌های مهندسی ویلا پیش ساخته

فراتر از طراحی بر پایه الزامات معماری و رسیدن به پلان مناسب و جانمایی مطلوب فضاها در این خانه‌های سبک پیش ساخته به طراحی نقشه‌های مهندسی شده نیز نیاز داریم. منظور از نقشه‌های مهندسی شده تهیه پلان فونداسیون، جانمایی ستون‌ها، ارائه ابعاد و اندازه دیوارها و طراحی مناسب سقف ساختمان است.

طراحی فونداسیون ویلا پیش ساخته

اگر چه این ساختمان‌ها سبک‌ وزن هستند؛ اما به مانند هر نوع سازه عمرانی به طراحی مهندسی شده فونداسیون نیاز دارند. بخش فونداسیون معمولاً مستقل از بخش‌های دیگر سازه اجرا می‌شود. برای طراحی ویلا پیش ساخته معمولاً از انواع فونداسیون‌های منفرد بتنی و یا نواری استفاده می‌کنند. در برخی موارد مانند طراحی کلبه سوئیسی ممکن است از فونداسیون سکو سیمانی استفاده کنند.

طراحی اسکلت ویلا پیش ساخته

اسکلت مهمترین بخش در طراحی این نوع ویلا است. در واقع آنچه با عنوان الگوی پیش‌ساخته می‌شناسیم، همین اسکلت یکپارچه سازه‌های سبک است که به شکل قطعات از پیش ‌ساخته با قابلیت مونتاژ ساده کنار هم طراحی می‌شوند. معمولاً از اسکلت مستقل در طراحی این خانه‌ها استفاده می‌کنند. اما گاهاً در برخی انواع ویلا پیش ساخته از اتصال قطعات دیواری برای طراحی اسکلت و کل سازه استفاده خواهد شد.

طراحی سقف در ویلا پیش ساخته

این خانه‌های سبک پیش ساخته به مانند هر ساختمان ویلایی ماهیت مستقلی دارند و کل سازه زیر یک سقف متحد شکل می‌گیرد. معمولاً از ایده سقف شیروانی برای طراحی ویلا پیش ساخته استفاده می‌کنند. ویلا سوییسی با سقف کاملاً مثلثی شکل در ابعاد یک شیروانی بزرگ نمونه‌ی برجسته از طراحی خانه‌های جذاب پیش‌ساخته است.

ویلاهای قابل حمل

ویلاهای قابل حمل به مانند هر ساختمان کلاسیک بر بستر زمین و بر روی فونداسیون اجرا می‌شوند. اما قطعات آن به ‌راحتی دمونتاژ شده و می‌توانید کل ساختمان را باز کرده و در مکانی دیگر مجدداً سرهم‌ بندی کنید.

طراحی ویلا پیش ساخته-فرلی-ویلا
ویلا-سوئیسی-فرلی-ویلا

ساخت ویلا پیش ساخته سوئیسی

از جذاب‌ترین ایده‌ها برای طراحی ویلا، ویلا سوئیسی است که به شکل سقفی مثلثی ‌شکل ساخته می‌شوند. کل محیط ویلا در فضای خالی زیر این سقف بلند شیروانی مثلثی شکل طراحی ‌شده است و معمولاً دو طبقه هستند. در این ‌صورت الگوی طراحی A فریم دارند.

طراحی ویلا سوئدی (ویلا اسکاندیناوی)

ویلاهای سوئدی از ایده‌های مدرن با رنگ‌وبوی مینیمال شده برای طراحی ویلا پیش ساخته است که مطابق با سبک اسکاندیناوی یا همان سوئدی به شکل خانه‌های مکعبی همراه سقف‌های شیروانی طراحی می‌شوند.

ویلا-سوئدی-طراحی ویلا پیش ساخته
کلبه-چوبی-طراحی ویلا پیش ساخته

طراحی کلبه چوبی

طراحی کلبه چوبی از کاربردی‌ترین روش‌ها برای طراحی ویلا پیش ساخته هستند که در قامت خانه‌های کوچک چوبی با حس و حال جنگلی ساخته می‌شوند. این خانه‌ها مناسب طراحی در محیط‌های روستایی و یا فضاهای جنگلی و صحرایی و حتی کوهستانی هستند.

طراحی ویلا اسکیمویی

از ایده‌های نوین اما جذاب در طراحی، ساخت کلبه های اسکیمویی هستند که به شکل ساختمان‌های نیمه کروی به مانند خانه‌های اسکیمویی طراحی می‌شوند. این خانه‌ها کاملاً ضد زلزله هستند و در مقابل شرایط نامساعد جوی بهترین عملکرد را دارند.

ویلا-اسکیمویی-فرلی-ویلا
ویلا-بومگردی-طراحی ویلا پیش ساخته

ویلا بومگردی

اکوتوریسم یکی از بخش های اصلی صنعت گردشگری است و هر ساله تعداد زیادی از مسافران از سراسر جهان از گردشگری مبتنی بر اکوتوریسم برای بهره مندی از جاذبه های فرهنگی، طبیعی، اقلیمی و سنتی استفاده می کنند. معمولا این افراد علاقه‌مند به زندگی در خانه‌هایی با انجمن‌های فرهنگی، قومی و اقلیمی همان منطقه هستند. در این راه برای راه اندازی صنعت بوم گردی نیازمند توسعه ویلای بوم گردی هستیم.

طراحی ویلا پیش ساختهویلا سوئیسیاسکاندیناویبومگردی

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021

بهترین شرکت طراحی کلبه چوبی

طراحی ویلا پیش ساخته تفکر مدرنی است که با راه‌حل ساخت سریع و ارزان خانه‌های کوچک ابداع شده ‌است و حالا به سبک مفهومی از طراحی خانه‌های طبیعت محور تبدیل شده ‌است. کارشناسان گروه فرلی ویلا در بیانی ساده و مختصر ما را با انواع این نوع سازه‌های سبک و خانه‌های کوچک ویلایی آشنا کرده‌اند. اما قاعدتاً طراحی ویلا پیش ساخته دنیای بزرگی است که شامل ایده‌های نوین از مهندسی عمران و سبک‌های خلاقانه از معماری مدرن خواهد شد. قطعاً داشتن چنین ویلایی برای شما که علاقه به استفاده از خانه‌هایی سبک و کوچک و ارزان ‌قیمت در سر دارید، مناسب است. گروه فرلی ویلا برای تحقق بخشیدن به این اهداف در کنار شماست.