در ساختمان‌ها و یا سایت‌های بزرگ که با تعداد زیاد دوربین مداربسته تجهیز شده‌اند، به مکانی برای کنترل و بررسی تمامی فضاهای ساختمان و یا سایت نیاز داریم. این مکان را اصطلاحا اتاق کنترل و یا اتاق مانیتورینگ می‌گویند که به نوعی قلب امنیتی محیط محسوب می‌شود. طراحی اتاق کنترل نیز با هدف قرارگیری مناسب مانیتورها و بررسی تصاویر تمامی دوربین‌ها انجام خواهد شد.
طراحی اتاق کنترل در بحث جامع هوشمندسازی فضاهای ساختمانی و یا سایت‌های صنعتی انجام می‌شود. اما این اتاق برای استفاده طولانی مدت اپراتورها است و لازم است تا در طراحی آن به موضوعات کلی از قبیل اصول ارگونومیک برای راحتی اپراتورها، سیستم‌های تهویه و سرمایش و گرمایش و همچنین موضوعات امنیتی پرداخته شود. در این مقاله از گروه توسعه مهندسی نیکان به بحثی جامع از قواعد کلی طراحی اتاق کنترل می‌پردازیم.

پروژه های طراحی و ساخت سالن فرهنگی

اصول ارگونومیک در ساخت اتاق کنترل
اندازه و ابعاد اتاق کنترل
طراحی اتاق مانیتورینگ
تجهیز اتاق بحران

توصیه هایی برای طراحی و ساخت اتاق کنترل

رعایت تدابیر امنیتی از ویژگی‌های کلیدی در طراحی اتاق کنترل است. این تدابیر باید با توجه به الزامات کلی سازمان انجام شده، به شکلی که هر کسی اجازه ورودی ساده به این اتاق را نداشته باشد. در عین حال اتاق باید از مسیر خروجی اضطراری کاملاً ایمن برخوردار باشد.
در چنین اتاق‌هایی باید سیستم‌های امنیتی کامل مانند زنگ‌های هشدار در شرایط اضطراری پیش بینی شود. از طرفی در این اتاق به امکانات مناسب ارتباط با دیگر فضاهای ساختمانی مانند سیستم تلفن، پیجینگ، اینترنت نیاز داریم. طراحی اتاق کنترل باید با توجه به نیازها و اهداف سازمان صورت بگیرد تا به فضایی کاملاً کارآمد تبدیل شود. برای تحقق چنین دورنمایی لازم است تا تک تک اجزا و جزئیات اتاق را متناسب با نیاز سازمان در شرایط ایده‌آل طراحی کنیم. برای انجام طراحی و ساخت اتاق کنترل با هر ابعاد و تعداد مانیتور برای هر نوع سازمان می توانید از خدمات تخصصی گروه توسعه مهندسی نیکان استفاده کنید. کارشناسان نیکان آماده هستند تا با شما برای هر چه امن تر شدن فعالیت های سازمانی همکاری نمایند.