آکوستیک در سالن همایش و کنفرانس

هنگامی که اصطلاح دکوراسیون آکوستیک را می شنویم، معمولا به فکر سالن سینما یا موسیقی مورد علاقه خود می افتیم. اما در سایر فضاهایی که زمان زیادی را می گذرانید، اصول آکوستیک اهمیت زیادی پیدا می کنند: مانند دکوراسیون آکوستیک سالن نمایش یا دکوراسیون سالن کنفرانس.

آکوستیک چیست؟

به طور ساده آکوستیک جلوه ای کامل از صدا است که بدون اکو و به طور یکنواخت از همه جای سالن شنیده می شود. در واقع صدایی که در یک سالن شنیده می شود، ترکیبی پیچیده از صدای تولید شده توسط منبع صدا و بازخورد صدا از تمام سالن است. در واقع هر بازخورد کمی صدا را تغییر می دهد و اگر این تغییرات زیاد باشد، در نهایت صدای شنیده شده توسط مخاطبان، آن چیزی نیست که از ابتدا توسط منبع اصلی تولید شده است.

مشاوره رایگان نیکان

در دکوراسیون آکوستیک و تجهیزات آکوستیک در سالن همایش و کنفرانس همکاری با یک تیم حرفه ای با سابقه کار زیاد و درخشان شما را در رسیدن به رویاهایتان یاری می کند.

لطفاً جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با گروه نیکان در خصوص دکوراسیون آکوستیک سالن کنفرانس با شماره 97 87 77 88 – 021 تماس بگیرید.

سه راه حل برتر آکوستیک برای سالن های کنفرانس

اصول آکوستیک معمولا در فرآیند تجهیز سالن کنفرانس نادیده گرفته می شوند اما پس از استفاده از سالن کنفرانس، عدم رعایت آکوستیک به سرعت می تواند تبدیل به یک معضل بزرگ شود. معمولا معماران طراحی داخلی، در استفاده از صندلی ها و تابلوهای زیبا استاد هستند اما معمولا رعایت اصول اکوستیک دورترین اولویت ذهنی آنها هنگام طراحی داخلی چنین سالن هایی است. سه نوع اساسی از اصول آکوستیک وجود دارد که باید هنگام طراحی یک سالن کنفرانس یا همایش به آن ها توجه شود:

دکوراسیوم-آکوستیک-سالن-همایش
دکوراسیون آکوستیک سالن کنفرانس
آکوستیک-سالن-کنفرانس

دکوراسیون آکوستیک

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021

دکوراسیون آکوستیک در سالن های همایش

در سالن های همایش، حفظ کیفیت صدا از اهمیت بالایی برخوردار است. اکو، تمرکز صدا در یک ناحیه از سالن یا شوک های تکان دهنده به هیچ عنوان نباید در چنین سالن هایی وجود داشته باشد. هنگامی که مساحت سالن همایش بیش از 1000 مترمربع باشد، یک سیستم تقویت صدا ضروری است. در چنین مواقعی از بلندگوها به عنوان منابع اصلی پخش صدا استفاده می شود. در چنین مواقعی عدم رعایت اصول آکوستیک می تواند به راحتی باعث کاهش کیفیت و اکوی صدا شود. بنابراین هنگام تجهیز سالن همایش به نکات مهمی توجه شود.

نکات مهم در تجهیز سالن همایش

  1. نسبت سیگنال به نویز در سالن های همایش باید بیش از 30 دسی بل باشد. اگر این نسبت به 50 دسی بل برسد، به معنی دستیابی به کیفیت بسیار بالای صدا است. متوسط سطح صدا در سالن های همایش حدود 70 دسی بل است که نویز پس زمینه نیز روی آن اثر می گذارد. همانند سالن های کنفرانس، نویز پس زمینه سالن های همایش نیز از بیرون و از طریق سیستم های تهویه وارد می شود. برای کنترل این نویزها، از منحنی استاندارد بین المللی NR استفاده می شود. طبق این استاندارد، هنگامی که تمام تجهیزات آکوستیک تولیدکننده صدای سالن در حال اجرا باشند، میزان نویز باید زیر NR40 باشد. علاوه بر این، یک سالن خالی که در آن لامپ ها و سیستم تهویه روشن هستند، باید میزان نویزی کمتر از NR35 داشته باشند.
  2. در صورتی که از صدای طبیعی به عنوان منبع صدا استفاده می شود، بخشی از سالن همایش (سن و سقف سالن)، باید دارای بخش های منعکس کننده صدا باشند. هنگام تجهیزات آکوستیک سالن همایش باید به این نکته دقت شود که صدای بازگشتی نباید تاخیری بیش از 50 میلی ثانیه (معادل 17 متر) داشته باشد.
دکوراسیون-آکوستیک

دکوراسیون آکوستیک برای تجهیز سالن همایش یا کنفرانس

هنگامی که در یک سالن نشسته اید و به صدای سخنران یا همهمه های مهمانان گوش می دهید، در واقع در حال گوش کردن به سه نوع صدای مختلف هستید: صدای مستقیم، صدای بازگشتی و صدای واژگون. ترتیب این صداها نیز به این صورت است: ابتدا صدای مستقیم و سپس صدای بازگشتی را با کمتر از 50 میلی ثانیه تاخیر می شنوید. سپس صدای برگشتی از بازتاب های مختلف را با تاخیری بیش از 50 میلی ثانیه می شنوید. اصول دکوراسیون آکوستیک در این سالن ها قرار است که کمک کنند تا این صداها با بیشترین هماهنگی و یکنواختی به گوش ما برسند. به همین دلیل بهتر است که هنگام تجهیز سالن کنفرانس یا همایش به موارد زیر در طراحی دکوراسیون آکوستیک دقت کنید:

الزامات دکوراسیون آکوستیک

  1. دیوارهای اطراف سالن را به جذب کننده های صدا مجهز کنید. این جذب کننده ها می توانند پنل یا پشم شیشه باشند که رو و یا داخل دیوار قرار می گیرند. سعی کنید ناهمواری روی دیوار به قدری باشد که جذب صدا را به حداکثر برسند. برای زیبایی دیوار نیز می توانید از روکش های مختلف استفاده کنید.
  2. از فرش های ضخیم و نفوذپذیر برای جذب سیگنال های صوتی با فرکانس بالا استفاده کنید.
  3. سعی کنید برای حصول به آکوستیک بیشتر صدا، ارتفاعات مختلفی را روی سقف ایجاد کنید.
  4. از پارچه های ضخیم شبیه به مخمل برای پرده استفاده کنید. سعی کنید فاصله پرده از پنجره، بیش از 15 سانتی متر باشد تا با ایجاد فضای خالی بین پنجره و پرده، سیگنال های صوتی فرکانس پایین را به خوبی جذب کنید.
  5. از صندلی هایی از جنس پارچه یا جیر استفاده کنید.
  6. علم آکوستیک به ما می گوید که باید در یک سالن، از مواد جذب صدا با جنس های مختلف استفاده کنیم. در غیر اینصورت با خطر جذب بالای صدا و نقص در سیگنال های صوتی مواجه می شویم.
  7. از درها و پنجره های ضخیم استفاده کنید، زیرا بیشترین میزان نشت صدا از این مکان ها صورت می گیرد.
نتیجه‌گیری

درست همان طور که آکوستیک مناسب در یک سالن بزرگ موسیقی می تواند موفقیت یا عدم موفقیت یک کنسرت را رقم بزند، آکوستیک سالن همایش و آکوستیک سالن کنفرانس هم می تواند تاثیر عمیقی بر موفقیت جلسات علمی یا تجاری شما داشته باشد. چرا که اگر کارمندان یا مهمانان شما نتوانند صحبت های سخنران یا دیگر افراد را به خوبی بشنوند و درک کنند، اهداف گردهمایی به نتیجه نمی رسند.