اتاق بحران مکانی با کاربردی کاملاً متفاوت از دیگر فضاهای ساختمانی است. در این مکان قرار است تا برای شرایط بحرانی در سطح برگزاری جلسات حساس مدیریتی و اخذ تصمیمات کلیدی استفاده کنیم و قاعدتاً از طراحی، ساخت و حتی چیدمان با دیگر فضاهای متداول ساختمان به کلی متفاوت است. تجهیز اتاق بحران نیز با توجه به ‌همین الزام طراحی و کاربری خاص این فضا انجام می‌شود.
از نگاه عملیاتی با دو اصل کلی برای طراحی اتاق بحران روبه‌رو هستیم که لازم است تا رعایت جزئیات آن در گزارش ایمنی مورد بررسی قرار بگیرد. اولین اصل مناسب بودن ساختار طراحی اتاق بحران است، به شکلی که از ایجاد اتاقی کاملاً مقاوم در برابر حوادث برخوردار هستیم و می‌دانیم که تمامی فضای داخلی و خارجی آن شرایط امنیتی دارد. اما در اصل دوم به چگونگی تجهیز اتاق بحران می‌پردازیم. تجهیزات اتاق بحران شامل پانل‌ها، VOU ، مانیتورها، سیستم‌های ارتباطی و حتی میز و صندلی‌های ارگونومیک و… همگی ویژگی‌های خاصی دارند که در این مقاله از گروه توسعه مهندسی نیکان به بررسی کامل آنها از اصول تجهیز اتاق بحران می‌پردازیم.

پروژه های طراحی و ساخت سالن فرهنگی

راه اندازی اتاق بحران
تجهیز اتاق بحران

توصیه‌هایی برای تجهیز اتاق بحران

در تجهیز اتاق بحران به ‌طور کلی با وظایف این مکان در سطح کلان مدیریت بحران روبه‌رو هستیم. این اتاق با هدف استفاده در شرایط عادی نیست؛ بلکه قرار است تا از تیم مدیریتی در شرایط کاملاً بحرانی میزبانی کند. بنابراین لازم است تا تمامی تجهیزات اتاق بحران برای نیل به این هدف اساسی انتخاب شوند.
انواع تجهیزات اتاق بحران باید از بهترین‌ها و کیفیت ساخت بالا باشند تا در هر صورت از کارکرد بهینه آنها در شرایط بحرانی اطمینان داشته باشیم. استفاده از مانیتورهای وضوح بالا که توانایی نمایش دقیق جزئیات را دارند، الزامی است. در عین ‌حال اصل طراحی مستقل این مکان از دیگر فضاهای ساختمانی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. این اصل تأکید می‌کند که محیط اتاق باید بتواند برای مدتی نسبتاً طولانی تمامی نیازهای خود را بدون وابستگی به محیط خارج تأمین نماید. شبکه مستقل تولید برق، تجهیز مستقل سیستم تأسیسات اتاق، ایجاد سیستم تهویه مطبوع کارآمد، به کارگیری سیستم‌های هدفمند سرمایش و گرمایش در کنار بهره‌مندی از تمامی شبکه‌های ارتباط تلفنی و یا رادیویی همگی از جمله بحث‌های کلیدی در اصول تجهیز اتاق بحران هستند. برای طراحی تا تهیه و نصب تجهیزات اتاق بحران مربوط به هر نوع سازمان و یا فضاهای کارخانه‌ای و سایت‌های صنعتی می‌توانید از خدمات مشاوره‌ای و طراحی تخصصی گروه توسعه مهندسی نیکان بهره‌مند شوید.