خرید ملک تجاری

در این مقاله مروری بر املاک تجاری، چرایی و چگونگی سرمایه گذاری املاک و خرید آن خواهیم داشت و در ادامه به معرفی چند نمونه می‌پردازیم. یکی از مناسب‌ترین راه‌ها برای افزایش یا پس انداز سرمایه، خرید ملک تجاری است. در این نوشتار با هم به بررسی املاک تجاری، ویژگی‌های آن و روش خرید آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

نیاز به خرید ملک تجاری

بارها و بارها این ضرب‌المثل را شنیده‌اید که می‌گویند:

«هرکه بلند شد از خاک بلند شد».

اتفاقات چند سال گذشته در قاره امریکا به عنوان یکی از مراجع و مدل های سرمایه گذاری املاک، تجربه‌ای تازه از این ضرب‌المثل را در ذهن علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری دراین بخش ایجاد کرد. این درحالی است که حتی در بحرانی‌ترین شرایط، باز هم بودند افرادی که از بازار املاک سود بردند و همواره به ثروت خود افزودند.

این اتفاق صرفا به‌خاطر این بود که سرمایه‌گذاران با استفاده از قوانینی کاملا ساده توانستند سرمایه خود را مدیریت و در مسیری درست سرمایه‌گذاری کنند.

خرید-ملک-تجاری-در-تهران
خرید-ملک-تجاری

خریدار املاک سنگین

خرید ملک تجاری در تهران بدون تردید با قیمتی بسیار بالاتر از ملک مسکونی انجام می شود. البته در گذشته این فاصله بسیار بیشتر بود اما امروزه به حدود ۴ برابر قیمت ملک مسکونی همان منطقه است.

سرمایه‌گذاری در ملک و املاک مخصوصاً ملک تجاری همواره می تواند سودمند باشد. اما کیفیت املاک از منظر موقعیت و نوع کاربری مورد استفاده بسیار متفاوت هستند. خریداران ملک تجاری نیز همیشه در بازار به دنبال ملکی مناسب هستند.

شاید بهترین گزینه سرمایه‌گذاری بلندمدت ، روی خرید املاک تجاری در تهران باشد. این نوع سرمایه‌گذاری می‌تواند دو امتیاز بزرگ برای صاحبان سرمایه داشته باشد؛ اول اینکه هرگز برای فصل نقل و انتقالات لازم نیست صبر کنند و دوم حضور مشتریان مخصوصاً متقاضیان اجاره پشت در ملک است. برندها ، بانک‌ها و صنعت خرده فروشی از مستاجران خوب این حوزه هستند.

در سال های آتی میزان تقاضا برای خرید ملک تجاری – مخصوصاً اجاره ملک تجاری – متناسب با استانداردها افزایش می‌یابد و از این لحاظ سرمایه‌گذاری در ساخت این واحدها می‌تواند برای سرمایه‌گذاران فاز جدیدی از فعالیت سودده اقتصادی محسوب شود.

خرید ملک تجاری در تهران به عنوان سرمایه گذاری یکی از مناسب‌ترین راهها برای افزایش سرمایه و تضمین آن در یک دوره کوتاه مدت است. اگر هم این سرمایه گذاری با انجام فعالیت تجاری در ملک همراه شود ، سوددهی تصاعدی بالا می رود.

هدف-سرمایه-گذاری-املاک

قیمت ملک تجاری در تهران

با توجه به نوسانات بازار در ایران شاهدیم که گاهاً قیمت ملک تجاری در تهران در طول یک دوره کوتاه مدت افزایش قابل توجهی می یابد و مقدار آن از تناسب یا توازن خاصی برخوردار نبوده و در واقع قابل پیش بینی نمی باشد. اما به دلیل ارزش بالای واحدهای تجاری امکان رشد لحظه ای و نوسان چندباره قیمت این بخش کمتر می باشد.

مزیت ملک تجاری نسبت به مسکونی این است که با گذشت زمان، نه تنها ارزانتر نمی‌شود بلکه به دلیل شناخته‌تر شدن محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. همچنین در ایران مردم از قدیم نسبت به تجارت و فروش حضوری علاقه داشتند و این موضوع بخشی از فرهنگ ماست و محبوبیت آن در بسیاری از صنوف و در برخی مراکز تجاری و خرید از بین نخواهد رفت.

پول در کار آزاد است و با راه‌اندازی یک فعالیت تجاری، خیلی بهتر از کار اداری می‌شود پول درآورد. حقیقت این است که در حال حاضر در کشور رکود اقتصادی وجود دارد و این رکود باعث عدم توانایی جذب نیروی جدید بنگاه‌های بزرگ و یا حقوق و دستمزد کمی به کارکنان خود می‌دهند. بنابراین بسیاری از افراد کار آزاد را به کار اداری ترجیح می‌دهند.

یکی از ایده‌های پرطرفدار در حال حاضر مغازه‌ها هستند که در صورت برنامه‌ریزی و اجرای مناسب فعالیت، می‌توانند پرسود باشند.

در شرایط اقتصادی جدید جهت توسعه املاک تجاری، خدماتی که از توجه کمتری برخوردار بودند، امتیاز بالاتری دارند. از نمونه این خدمات توجه به تفریح و سرگرمی جامعه است.

آینده-املاک-تجاری

خریدار ملک تجاری میلیاردی

ارزش خرید ملک تجاری در تهران از لحاظ میزان مشتریان یا همان موقعیت قرارگیری ملک و از سوی دیگر به امتیاز سرقفلی بستگی دارد و سابقه کار برای یک ملک تجاری بسیار مهم است. در حال حاضر قیمت خرید ملک تجاری در تهران و در برخی مناطق بالای ۱ میلیارد تومان است.

به طور کلی املاک تجاری به علت تقاضای اندک از رشد کمی کمتری نسبت به واحدهای مسکونی برخوردار است. قیمت این واحدها به عواملی مانند قیمت‌گذاری های شهرداری ، تورم ، بیکاری و جو روانی حاکم بر معاملات بازار املاک اداری و تجاری وابستگی تنگاتنگی دارد.

در چند سال اخیر خلوت شدن بازار سرمایه‌گذاری املاک در بخش ساخت واحدهای مسکونی به معنی خروج سرمایه از بازار ساخت‌وساز نبوده و رشد قارچ گونه مال ها و مراکز تجاری کاملاً به چشم می آید. اما در بحران‌های پیش رو باید دید این مراکز خرید و پاساژها چگونه رفتار می‌کنند و رفتار علاقمندان به سرمایه گذاری املاک چگونه خواهد بود.

علت افزایش سرمایه‌گذاری در بخش املاک تجاری را می‌توان در حاشیه سود ۳ الی ۴ برابری ساخت این واحدها در زمان رکود سایر بخش‌های این بازار یافت که تا حد زیادی ریسک زمان بالای برگشت سرمایه را قابل‌تحمل کرده است. بدون تردید اگر این مجتمع‌ها سودهای چند برابر نداشت هیچ کارفرمایی حاضر نمی‌شد علاوه بر طولانی شدن خواب سرمایه ، هزینه‌های کلان به شهرداری بپردازد تا مجتمع خود را چند طبقه بیشتر بسازد.

کلان شهر مشهد نمونه ای موفق از این شهرهاست که با احداث یا در حل ساخت بودن پروژه های تجاری یا مختلط بسوی عصر مدرن املاک تجاری گام بر می دارد و اشخاصی که به عنوان خریدار ملک تجاری میلیاردی، سرمایه گذاری می‌کنند را به سمت خود کشانده است.

ملک تجاری چیست ؟

محلی در یک ملک مشرف به خیابان که در آن اقدام به فعالیت های تجاری (خرید و فروش) و دارای مجوز تجاری از شهرداری می باشد ، ملک سند تجاری می‌گویند. مغازه ها عمدتا دارای سند تجاری می باشند اما ملک هایی نیز وجود دارند که تردد آنها از داخل ملک است و دارای سند تجاری نیز هستند. (مانند پاساژها)

ملک های تجاری مجوز نصب تابلو در محل ملک خود را دارند که خود مانند یک بیلبورد معرف فعالیت صنفی و دعوت کننده مشتری به خدمات شما عمل خواهد نمود. فرق بین ملک های اداری و تجاری نوع فعالیت آنهاست. مثلا در ملک اداری امکان فروش جنس وجود ندارد ولی ملک های دارای سند تجاری می توانند اقدام به فروش اجناس کنند.

اخذ مجوز تجاری از شهرداری دارای شرایط خاصی بوده و برای تمامی املاک و مکان ها امکان راه اندازی و فعالیت وجود ندارد. این شرایط دایماً در طرح های تفضیلی سخت تر و سخت تر و تعداد املاک تجاری کم تر و کم تر می شود.

انواع ملک تجاری

فروش-مغازه
فروش-مجتمع-تجاری
فروش-مجتمع-اداری
ملک تجاری بخرم؟

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021

نکات مهم خرید ملک تجاری در تهران

خریداران جهت خرید ملک تجاری در تهران بایستی برای خریدی امن و پرسود، موارد زیر را درنظر بگیرند:

  1. هر مغازه دارای سرقفلی و ملکیت است. صاحب امتیاز مغازه ، سرقفلی آن و صاحب بنای ساختمانی ، ملکیت را در اختیار دارد. شما با خرید سرقفلی عملا اجازه فعالیت در مغازه را دارید ولی در صورتی که با صاحب ملکیت مغازه مشکل داشته باشید ممکن است هر روز دردسر جدیدی برایتان پیش بیاید. پس بهتر است اگر قصد خرید ملک تجاری در تهران را دارید ، هم ملکیت و هم سرقفلی آن را خریداری کنید.
  2. چنانچه در نظر دارید سرقفلی ملک را خریداری نمایید این موضوع حتما بایستی با اطلاع مالک صورت گیرد و ایشان را از نوع شغلی که در آینده در آن واحد راه اندازی خواهید نمود مطلع نمایید تا از رضایت و پشتیبانی وی مطمئن شوید .
  3. ملک باید دارای تصفیه حساب دارایی ، شهرداری ، بیمه و سایر سازمانهای ذیربط شغل مربوطه باشد.
  4. دقت کنید که ترتیب معامله در خرید قطعی (مالکیت ) یا خرید امتیاز کسب و کار ( سرقفلی ) با یکدیگر متفاوت است.
  5. یکی از مهمترین موارد ، خوش نام بودن ملک تجاری یا نوع کسب و کاریست که در آن قبل از فروش انجام می گرفته است . مثلا یک واحد تجاری یا مغازه ممکن است در شغل خاصی جا افتاده باشد و ادامه آن شغل توسط شما با تکیه بر مشتری‌های قبلی مغازه بدون نیاز به هزینه های گزاف بابت تبلیغات درآمدی مناسب را برایتان تضمین کند . عکس این مورد نیز ممکن اتفاق افتد . یعنی بدنامی یک واحد کسب و کار در یک رشته شغلی خاص ممکن است تبعات آثار منفی زیادی در درآمد آتی شما از این واحد داشته باشد.

تهدید جدی املاک تجاری

در گذشته نه چندان دور در بخش املاک تجاری با موقعیت مکانی و صنف مناسب انتخاب شده، کمتر با پدیده خالی ماندن ملک روبرو بودیم. با نگاهی به آمار رو به رشد تقاضای راه‌اندازی واحدهای صنفی و با در نظر گرفتن جمعیت ، شاهد بودیم به ازای حدود هر ۳۸ نفر در کشور یک واحد صنفی توزیعی یا تولیدی – خدماتی وجود دارد که این میزان در سطح دنیا کم‌سابقه و حتی بی‌سابقه بود.

امروزه با افزایش مراکز تجاری شرایط بدتر شده و برای هر ۲۶ نفر در کشور یک واحد تجاری وجود دارد (یعنی هر ۷ خانوار). اما هنوز هم در بسیاری از حوزه های خدمات کمبود فضای تخصصی وجود دارد. در برخی نقاط کشور کمبود فضای مناسب وجود دارد.

چشم‌انداز درازمدت افزایش بی رویه املاک تجاری، بدون دوراندیشی و برآورد درست و مطابق با نیاز جامعه می‌تواند موجب بروز نتایج مشابه در بخش ساخت واحدهای مسکونی در برخی بیابان ها بعنوان مسکن مهر شود. در حال حاضر سرانه واحدهای تجاری به نسبت کل جمعیت تفاوت فاحشی با استانداردهای بین‌المللی دارد و این زنگ هشدار اشباع بازار ساخت واحدهای تجاری فروشگاهی خارج از مراکز بورس در برخی کلان‌شهرها را به صدا درآورده است.

از سوی دیگر افت‌ و خیزهای نامتوازن در سایر بخش‌های سرمایه‌ای کشور نظیر بازار طلا و ارز و بورس در کنار نبود نهادی توانمند در جهت برنامه‌ریزی و کنترل عملیاتی نقدینگی سرگردان جامعه ، باعث سوق دادن هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران به این بخش شده است.

نتیجه‌گیری

رکود طولانی مسکن باعث نوعی” پاک‌سازی “در تمامی عرصه‌های تولید و توزیع‌شده است. در سال‌های قبل به علت سودهای کلان ساخت‌وساز ، حرفه تولید مسکن به شکل نامتعارفی اپیدمی شده بود یعنی از پزشک تا تجار وارد این عرصه شدند اما بعد از رکود سنگین مسکن کماکان شاهد ادامه حیات متخصصان این حرفه و سودآوری آنها هستیم.

اما هنوز هم با خرید ملک تجاری در تهران با موقعیت و کاربری درست می توان علاوه بر داشتن دارایی مشهود که ارزش و قیمت آن همواره ترقی خواهد کرد ، افزایش جریان نقدی در کسب و کار را نیز تجربه نمود.

با توجه به اینکه سرمایه گذاری در املاک همیشه مبحث جذابی بوده است، به این منظور به منظور بهره برداری به بهترین نحو اهداف خود را مشخص کنید و تحقیقاتی میدانی را انجام دهید. از خدمات حرفه‌ای توسعه مهندسی نیکان ارائه مشاوره خرید و فروش املاک و مستغلات ( مسکونی ، ویلایی ، اداری ، تجاری و صنعتی ) می باشد.