تفاوت صندلی سالن کنفرانس و صندلی همایش

سالن‌های کنفرانس و همایش فضا‌هایی بزرگ هستند که مخصوص گردهمایی تعداد زیاد افراد برای بررسی موضوعی واحد طراحی شد‌ه‌اند. معمولاً در جلسات کنفرانس و یا همایش تعداد زیادی از افراد شنونده و یا بیننده سخنرانی جلسه حضور دارند. تمامی‌ این افراد باید از تسلط کافی بر جلسه برخوردار باشند و در تمام مدت زمان اجرای جلسه از راحتی کامل برخوردار شوند. صندلی بخشی کلیدی در دکوراسیون سالن‌های همایش و کنفرانس است. اما چه تفاوت‌هایی میان صندلی کنفرانس و صندلی سالن همایش وجود دارد؟ آیا از هر نوع صندلی می‌توانیم در چنین فضا‌هایی استفاده کنیم؟
صندلی کنفرانس، مستقل از میز کنفرانس اما هماهنگ با آن طراحی می‌شود. این صندلی ها با تنظیمات کم معمولا با پایه های بدون چرخ هستند. اما در کل صندلی هایی راحت و استاندارد محیط اداری می باشند. در مقابل صندلی سالن همایش با الگوی نصب ثابت در یک چیدمان ردیفی، طراحی می شوند. از نشیمنگاه تاشو برخوردار هستند تا در الگوی چیدمان ردیفی باعث سختی عبور حضار نشوند.

دنبال صندلی کنفرانس هستی؟

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021

اهمیت صندلی در تجهیز سالن همایش و کنفرانس چیست؟

برای تجهیز هر سالن همایش و یا اتاق کنفرانس به تعداد بسیار زیاد صندلی نیاز دارید. این صندلی‌ها باید بتوانند با فعالیت‌های فضا همخوانی داشته باشند. یعنی به شکلی باشند که برای هر فرد حاضر در جلسه شرایطی راحت، تسلط کافی و امکانات استاندارد فضای سالن همایش و یا کنفرانس را تامین نمایند. با وجود اینکه هر دو فضای همایش و کنفرانس محل گردهمایی تعداد زیادی از افراد است، اما الگوی این گردهمایی‌ها متفاوت است. طراحی سالن‌های همایش و کنفرانس نیز تفاوت‌های اساسی دارند. لذا حضور افراد نیز تابع شرایط متغیری می‌باشد. به این ترتیب صندلی کنفرانس الگوی طراحی متفاوتی از صندلی سالن همایش دارد. اما در هر صورت حضور مناسب این صندلی ها باعث تسلط بهتر حضار به جریان جلسه خواهد شد. حضار را خسته نمی‌کنند و باعث کلافگی آنها نمی‌شوند.
گروه نیکان مجری تخصصی تجهیز سالن های کنفرانس است. در این مقاله همراه تجربیات اجرایی گروه توسعه مهندسی نیکان هستید تا با هم به تفاوت‌‌های اساسی انواع صندلی کنفرانس و همایش اشاره کنیم.

صندلی-سالن-کنفرانس

صندلی کنفرانس چیست؟

مهم‌ترین جلسات اداری و حتی اقتصادی هر شرکت، نهاد دولتی و یا سازمان‌های خصوصی در فضای اتاق کنفرانس صورت می‌گیرد. این فضا محل ارتباطی سازنده میان مدیران و کارمندان و یا صاحب شرکت و کارفرما‌ها برای عقد قرارداد‌های کلیدی است. قاعدتا تنها با چیدمان مناسب اتاق کنفرانس می‌توانیم جلساتی سازنده و مفید را مدیریت کنیم. صندلی کنفرانس برجسته‌ترین تجهیزات در دکوراسیون سالن‌های کنفرانس است.

رابطه میز کنفرانس با صندلی کنفرانس

معمولاً مدت زمان اجرای جلسات کنفرانس طولانی است. در تمام طول جلسه نیز اعضای حاضر به بحث‌های فنی و تخصصی سنگین می‌‌پردازند. عدم راحتی حضار جلسه باعث افت کیفیت جلسه خواهد شد. نبود صندلی‌های مناسب باعث خستگی و کلافگی حضار می‌شود. صندلی کنفرانس در الگویی راحت اما کاملاً مسلط بر میز و فضای اتاق کنفرانس طراحی می‌شود.
انواع صندلی کنفرانس بدون چرخ طراحی می‌شوند. لذا شرایط جابجا شدن ساده از پشت میز کنفرانس را ندارند. با این وجود گا‌ها برای شخص مدیر کنفرانس و در مواردی برای کل میز کنفرانس از صندلی‌های چرخ‌دار استفاده خواهد شد. اما لزوما نیازی به چنین امکاناتی نیست. افراد باید در حین جلسه از قدرت مانور مناسبی در سخنرانی و یا اظهار نظر برخوردار باشند. لذا انواع صندلی کنفرانس را مستقل از میز کنفرانس و کاملاً جدا از دیگر از صندلی‌ها طراحی می‌کنند تا هر فرد حاضر در جلسه توانایی تنظیم موقعیت قرارگیری صندلی نسبت به میز کنفرانس را داشته باشد.

ویژگی صندلی کنفرانس

انواع صندلی کنفرانس از تنظیمات محدودی برخوردار هستند. اصولاً این صندلی‌ها در طراحی استاندارد و راحت بدون شرایط تنظیم شدن طراحی می‌شوند. چرا که صندلی‌های شخصی در فضاهای اداری نیستند تا هر کسی تنظیمات مورد نظر خود را در آنها اجرا نماید. هر صندلی کنفرانس تنها در مدت زمان اجرای هر جلسه کنفرانس میزبان یک نفر است و ممکن است در جلسات دیگر از افرادی دیگر با اندامی متفاوت و یا سلایق متفاوت در نحوه نشستن میزبانی کند. برای همین است که آنها را در اندازه‌های استاندارد با طراحی راحت اما در کمترین قابلیت تنظیم شدن طراحی می‌کنند.

متریال ساخت صندلی اتاق کنفرانس

جنس روکش صندلی کنفرانس نیز از نکات کلیدی در طراحی آنها است. معمولاً برای این صندلی‌ها از روکش‌های مرغوب چرمی‌ استفاده می‌شود تا در مدت زمانی طولانی باعث تعریق حضار نشود. در عین حال از فوم مرغوب و راحت و با دوام زیاد در طراحی فضای نشیمن‌گاه چنین صندلی‌‌هایی استفاده می‌‌شود تا برای استفاده طولانی و مکرر تغییر حالت ندهند. معمولاً پایه‌‌های انواع صندلی کنفرانس را از جنس فلز ضد زنگ با قابلیت شستشوی ساده طراحی می‌کنند. از آنجا که پایه این صندلی‌ها بدون چرخ است، در حین جابجایی، سطح فلزی پایه‌های صندلی مدام بر سطح زمین اتاق کشیده می‌شود. لذا طراحی مقاوم پایه از اصول کلیدی برای ساخت انواع صندلی کنفرانس است.
صندلی کنفرانس مخصوص جانمایی در پشت میز‌های بزرگ کنفرانس طراحی می‌شود. این صندلی‌ها در عین راحت بودن باید ابعاد صندلی اداری را داشته باشند تا حضار جلسه به راحتی بر فضای کار سطح میز کنفرانس و همچنین تماشای کامل سخنرانی جلسه مسلط باشند. در عین حال حین اظهار نظر و یا برخاستن هر یک از حضار باعث مزاحمت نشوند. تنها چنین صندلی‌هایی می‌توانند فضای جلسات کنفرانس را به محیطی پویا از حضار فعال و پرانگیزه تبدیل نمایند.

صندلی-سالن-همایش

صندلی سالن همایش چیست؟

صندلی سالن همایش مخصوص نصب شدن در سالن‌های بزرگ مانند آمفی تئاتر، سینما، سالن‌های همایش سازمان‌ها و اداره‌جات و… طراحی شده است. این صندلی‌ها قرار است به ردیف در پهنه فضای باز سالن همایش نصب شوند تا میزبان تعداد زیادی از مدعوین باشند.
سالن همایش برای گردهمایی تعداد زیاد افراد طراحی شده است. قاعدتا چیدمان سالن باید فضایی منظم برای پذیرایی مناسب از این تعداد افراد را داشته باشد. معمولاً تمامی‌ سالن‌های همایش با سطحی شیب‌دار و پله به پله طراحی می‌شوند که هر پله برای جانمایی یک یا دو ردیف صندلی استفاده خواهد شد. صندلی‌ها به ردیف چیده می‌‌شوند و هر ردیف نسبت به ردیف قبل در ارتفاعی بالاتر از سطح تسلط کامل برخوردار است.
انواع صندلی سالن همایش مخصوص چنین چیدمانی طراحی شده‌اند. این صندلی‌ها باید راحت با طراحی استاندارد باشند تا باعث ناراحتی و رنجش مدعوین نشوند. طراحی صندلی‌های نامناسب باعث خستگی حضار می‌شود.

ویژگی های صندلی سالن همایش

 • انواع صندلی سالن همایش را به شکل تاشو طراحی می‌کنند. چرا که فاصله ردیف جانمایی صندلی‌ها کم است و قطعاً با حضور صندلی‌هایی که طراحی نشیمن‌گاه ثابتی دارند، جابجایی افراد میان آنها سخت می‌‌شود.
 • این صندلی‌ها از مکانیزم مکانیکی کم صدایی برای بخش تاشوی نشیمن‌گاه برخوردار هستند. در عین حال به راحتی با کمترین نیرو از حالت تاشو به حالت صندلی تبدیل می‌شوند و پس از برخاستن مدعوین مجدداً به حالت تاشو باز می‌گردند.
 • از کلاف کفی بسیار مقاومی در طراحی نشیمنگاه انواع صندلی سالن همایش استفاده می‌شود. زیرا این بخش تاشو فقط از یک سمت لولا مانند به تکیه‌گاه متصل است. محکم بودن شاسی این بخش مانع از شل شدن و یا لق زدن آن می‌شود.
 • در طراحی بخش نشیمن‌گاه صندلی‌ های سالن همایش معمولاً از فوم سرد استفاده می‌شود. زیرا مدعوین برای مدت طولانی با کمترین تحرک بر روی این صندلی‌ها می‌نشینند. اگر صندلی نتواند با فرم اندام افراد شکل بگیرد، قطعاً در مدت زمان کوتاه بدن آنها را خسته می‌‌کند. فوم سرد بهترین گزینه برای راحتی افراد در نشستن‌های طولانی با کمترین جابه‌جایی است.
 • روکش این صندلی‌ها را از جنس پارچه و یا چرم نسوز تهیه می‌کنند تا باعث تعریق افراد نشود. در عین حال ضد حریق و همچنین ضد نفوذ مایعات می‌باشند.
 • در طراحی شاسی، دسته‌ها و پشتی انواع صندلی سالن همایش از متریال چوبی و یا ABS که نوعی پلاستیک مقاوم است استفاده می‌کنند. چوب متریال لاکچری‌تری است. از طرفی خاصیت آکوستیکی دارد که کاملا مناسب جذب صدا در سالن‌های بزرگ همایش می‌باشد. اما متریال ABS ساختار مقاوم‌تر و ماندگارتری است. البته گاها طراحان دکوراسیون آکوستیک سالن همایش برای جانمایی صندلی‌‌های جلوی سالن از نمونه‌های چوبی استفاده می‌کنند. اما برای صندلی‌های پشتی که در دید عموم قرار ندارند، از صندلی‌ها با شاسی ABS استفاده می‌‌نمایند.
 • انواع صندلی سالن همایش دارای دسته‌هایی بلند، پهن و راحت هستند تا محل قرارگیری لوازم همراه افراد باشد. حتی برخی از این صندلی‌ها دارای جایی برای قرار دادن لیوان می‌باشند.

خدمات طراحی صندلی کنفرانس و همایش

شرکت نیکان از مجریان اصلی و کاملاً حرفه‌ای برای طراحی صندلی و مبلمان سالن همایش و سالن کنفرانس می‌باشد.  در گروه نیکان هر سالن کنفرانس و یا همایش در فضایی تخصصی مورد بررسی قرار ‌می‌‌گیرد تا در نهایت بهترین الگوی طراحی صندلی مطرح شود. این گروه با کمک از بهترین مهندسین و طراحان ایران، مدرن‌ترین صندلی ها را برای سالن‌های کنفرانس و همایش شما پیاده‌سازی ‌می‌‌کند.

تفاوت صندلی همایش و کنفرانس در یک نگاه

 • صندلی سالن همایش به شکل نصب ثابت می‌باشد. اما صندلی کنفرانس در جایی نصب شده است. عموم صندلی‌های کنفرانس بدون چرخ و بدون قابلیت چرخش هستند. اما برخی مدل‌ها را از نوع نیم چرخشی و یا چرخ‌دار انتخاب می‌کنند.
 • بخش نشیمن‌گاه صندلی سالن همایش با شرایط تاشو طراحی شده است. این بخش تاشو از لولا‌های خودکار مکانیکی و بسیار مقاوم برخوردار است. اما بخش نشیمن‌گاه صندلی کنفرانس طراحی ثابت و ارگونومیک دارد. انواع صندلی کنفرانس از امکان تنظیم کمی‌ برای تغییر فرم صندلی برخوردار هستند.
 • دسته بخش تزیینی در طراحی صندلی کنفرانس است و بیشترین قابلیت استفاده از آن برای تکیه زدن حضار حین گوش دادن به سخنرانی است. زیرا افراد در سالن کنفرانس از میز بزرگ این فضا برای قرار دادن وسایل شخصی و اسناد خود استفاده می‌‌کنند. اما طراحی دسته در انواع صندلی سالن همایش برای گذاشتن وسایل شخصی افراد طراحی شده است.
 • انواع صندلی کنفرانس طراحی استاندارد صندلی‌های اداری را دارند. یعنی ارتفاع آنها کاملاً مناسب قرار گرفتن پشت میز‌های اداری است. معمولاً نیز در طراحی آنها از فوم گرم استفاده می‌شود. اما صندلی همایش برای نشستن راحت و مسلط فارغ از دغدغه‌های اداری در محیط همایش‌ها طراحی شده است. در طراحی بخش نشیمن‌گاه این صندلی‌ها نیز از فوم سرد استفاده می‌شود.
سخن پایانی

صندلی مهمترین تجهیز در طراحی فضا‌های بزرگ مانند سالن‌های کنفرانس و همایش است. این صندلی‌ها باید راحت و البته کاملا هماهنگ با شرایط کاربردی سالن باشند. انتخاب مناسب صندلی کنفرانس و حتی صندلی سالن همایش باعث راحتی و تسلط حضار می‌شود. در نتیجه در افزایش کیفیت برگزاری جلسات کاملاً تاثیرگذار است. برای تجهیز انواع سالن‌های همایش و کنفرانس می توانید از خدمات تخصصی شرکت توسعه مهندسی نیکان استفاده کنید. گروه نیکان مجری تخصصی دکوراسیون اداری و تکمیل فضاهای بزرگ مانند سالن همایش و اتاق کنفرانس است. از انتخاب صندلی کنفرانس و همایش تا هر الزام دیگر برای تجهیز چنین فضاهای ساختمانی می‌توانید از خدمات مشاوره تخصصی کارشناسان گروه نیکان بهرمند باشید.