صندلی سینما

صندلی سینما را همه می‌شناسیم و از نشستن بر روی فرم راحت آنها احساس دلپذیری را تجربه کرده‌ایم. قطعاً با من هم‌نظر هستید که تماشای فیلم در سالن سینما حس و حال متفاوتی دارد. حس و حالی که احتمالاً در هیچ تلویزیون بزرگ و کوچک آن‌هم در هیچ محیط دیگری جز سینما تجربه نخواهیم کرد. از کنار تمام جزئیات در فضای حرفه‌ای سینماها عبور کنیم، نقش صندلی سینما را نمی‌توانیم در خلق و ایجاد این حس دلپذیر کنار بگذاریم.
صندلی سینما مخصوص تماشای فیلم آن‌هم در مدت طولانی طراحی‌ شده است. این صندلی‌ها الگوی طراحی استانداردی دارند تا اندام حضار را در خود گرفته باعث ایجاد حس راحت و دلپذیری شوند. از طرفی به شکلی طراحی ‌شده‌اند تا از میزان تسلط شما در حین تماشای فیلم کاسته نشود. خلاصه مبلمان سینما برای تماشای طولانی‌ مدت و هیجانی فیلم‌ها طراحی‌ شده است. اما ویژگی برجسته‌ی آنها قابلیت تاشو شدن قسمت نشیمنگاه صندلی است.
چرا در سینما از صندلی تاشو استفاده می‌کنند؟ سوالی که شاید در ذهن شما نیز نقش گرفته باشد و هنگام نشستن بر این صندلی‌های خاص به‌ دنبال پاسخی برای آن باشید. در این مقاله تهیه ‌شده از گروه نیکان بررسی تخصصی و فنی اصول طراحی استاندارد مبلمان سینما می‌پردازیم و می‌خواهیم ببینیم که چرا این صندلی‌ها را با قابلیت تاشو طراحی می‌کنند؟

طراحی صندلی سینما

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021

تأثیر صندلی در تاریخ سینما

سینما برای تماشای عمومی تعداد زیاد افراد ابداع شده ‌است و از همان روزهای نخست در کانون توجه توده مردم دنیا قرار گرفت. سالن‌های سینما محل اجتماع تعداد زیادی از افراد بود که می‌خواستند تصویری هیجانی را بر پرده نقره‌ای سینماها مشاهده کنند. اما مشکل جدی در نحوه نشستن حین تماشای فیلم بود.
در ابتدا برای سالن‌های سینما از صندلی‌های معمولی استفاده می‌کردند. اما نظم بخشیدن به این صندلی‌ها دشوار بود و پس‌ از پایان فیلم نیز حجم آشفته‌ای از آنها باقی می‌ماند. از طرفی سالن‌های سینما فضاهای تاریکی بود که حضور صندلی‌های پایه‌دار باعث به‌ هم خوردن نظم سالن حین رفت‌وآمد افراد می‌شد. گویا از همان ابتدا سینما باید راهش را از دیگر فضاهای نمایش جدا می‌کرد. ابداع اولین صندلی‌های تاشوی سینما سابقه طولانی دارد. برای اولین‌ بار در سال 1890 بود که یک طراح خوش فکر اروپایی از ایده صندلی‌های تاشو برای تجهیز سالن‌های سینما استفاده کرد.

صندلی های ابتدایی سینما

این ایده خیلی زود مورد توجه سینمادارها قرار گرفت و باعث تحولی بزرگ در صنعت رو به ‌رشد سینما شد. صندلی‌های ابتدایی نمونه‌های ساده‌ای بودند که با استفاده از تخته‌های سه لایه و خمکاری شده ساخته می‌شدند. این صندلی‌ها بدون پوشش‌های نرم و حتی بدون در نظر گرفتن الگوی ارگونومیک بدن انسانی طراحی‌ شده بودند. در طراحی آنها فقط از قابلیت تاشو استفاده ‌شده بود تا بتوان فضایی منظم‌تر در فضای سالن سینما ایجاد کرد. البته برای قرار دادن تعداد بیشتر صندلی‌ها نیز آنها را تقریباً کوچک با روش نصب فشرده در کنار هم طراحی می‌کردند.

ایده صندلی‌های روکش دار سینما

در اواخر قرن نوزدهم بود که طراحی صندلی سینما رنگ ‌و بوی دیگری به خود گرفت. با تولید فیلم‌های بلند تماشاگران مجبور به نشستن‌های طولانی ‌مدت بودند. آنها حالا برای تماشای فیلم‌های طولانی‌تر نیاز به صندلی‌ها باز شو و حس راحت‌تری داشتند.
به ‌این ‌ترتیب از ایده صندلی‌های روکش شده در سالن‌های سینما استفاده کردند. صندلی‌های ابتدایی نیز معمولاً روکش‌های مخملی و یا چرمی داشتند که فضای داخلی آنها را از پنبه و یا الیاف نارگیل پر می‌کردند. اما همچنان ایده‌ی جذاب صندلی تاشو به ‌جای خود باقی ‌مانده بود و قرار نبود تا جای خود را به صندلی‌ها با روش‌های طراحی دیگری بدهد. اما در آن سال‌ها برای مشکل بزرگ صندلی‌های تاشو راه‌حل کارآمدتری ابداع شد.

صندلی سینما با پایه چدنی

خلق صندلی‌های تاشو با پایه چدنی تقریباً از ابتدای قرن بیستم و در کشور آمریکا رواج یافت. مقاومت نشیمنگاه، مشکل جدی صندلی‌های تاشوی چوبی بود. این صندلی‌های چوبی خیلی زود می‌شکستند. اما با تغییر شاسی آنها به ساختارهای چدنی ماجرا جور دیگری ادامه پیدا کرد. حالا صندلی‌های بسیار مقاوم‌تر و کارآمدتری مخصوص سالن‌های سینما طراحی می‌شد که تا هم‌اکنون الگوی ساخت آنها کم‌وبیش بدون تغییر باقی ماند است.

ایده صندلی تاشو سینما چه کاربردی داشت؟

در بحث تاریخی از ابداع صندلی تاشو صحبت کردیم. گویا این صندلی‌ها از همان ابتدا کاملاً در کانون توجه قرار گرفته‌اند و تبدیل به اصلی‌ترین ایده‌ی طراحی صندلی سینما شده‌اند که تا هم‌اکنون با اندک تغییرات جزئی همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما چرا ایده صندلی تاشو تا این اندازه مورد توجه قرار گرفت؟
سینمادارها علاقه دارند تا از تعداد افراد بیشتری در هر سانس پخش فیلم‌ها میزبانی کنند. از طرفی به طراحی فضایی منظم برای استقرار تعداد زیاد افراد مشغول تماشای فیلم نیاز دارند. در عین ‌حال باید فکری برای جابجایی افراد حین تماشای فیلم‌ها کرده باشند. به شکلی که جابه‌جایی آنها باعث اختلال روند تماشای فیلم نشود. صندلی تاشو بهترین روش طراحی صندلی سینما است که تمامی این نیازها را پوشش می‌دهد.

طراحی-سالن-همایش-صندلی-سالن-سینما

مزایای استفاده از صندلی تاشو در سالن سینما

 • باعث طراحی فضایی منظم می‌شود. به شکلی که سالن سینما را تبدیل به محیطی منظم، مناسب حضور افراد بسیار زیاد خواهد کرد.
 • برای مدیریت فضا بهترین ایده است. با استفاده از صندلی تاشو می‌توانیم ردیف صندلی‌ها را با فاصله کمتری طراحی کنیم که به ‌این ‌ترتیب توانسته‌ایم تعداد صندلی‌های بیشتری در فضای محدود سالن‌های سینما استفاده کنیم.
 • باعث سهولت رفت‌وآمد افراد در سالن‌های تاریک سینمایی می‌شود. هر صندلی تاشو در صورتی که هیچ ‌کسی بر روی آن ننشسته باشد، به حالت خودکار جمع می‌شود. به ‌این ‌ترتیب حضور آنها مانع تردد افراد نخواهد شد. از طرفی حتی در صورتی ‌که افراد بر روی صندلی‌ها نشسته باشند، جابه‌جایی افراد میان ردیف صندلی‌ها ساده است.
 • حضور صندلی تاشو سینما مانع از آشفتگی محیط می‌شود. زیرا این صندلی‌ها بر جای خود به شکل نصب ثابت قرار گرفته‌اند. بنابراین نمی‌توانیم آنها را جابجا کنیم و نظم سالن سینما را به ‌هم بریزیم.

کیفیت طراحی صندلی سینما چگونه است؟

صندلی تاشو سینما از همان ابتدای اختراع شدن جزء همیشگی سالن‌های سینما در سراسر جهان شده ‌است. حضور این صندلی‌ها فضای سالن‌های سینما را از آشفتگی خارج می‌کند و باعث کارآمد شدن این محیط تاریک اما شلوغ خواهد شد. حضور صندلی تاشو در سالن‌های سینما الزامی است. اما لازم است تا از کیفیت ساخت مطلوبی برخوردار باشند.
امروزه صندلی‌های سینما را با استفاده از فوم‌های سرد که قابلیت ارتجاعی مناسبی دارند، طراحی می‌کنند. فوم سرد فرم حالت‌گیری یکنواخت با کمترین تغییر را دارد. وقتی بر صندلی با فوم سرد می‌نشینید، پشتی و نشیمنگاه راحت این صندلی‌ها فرم بدن شما را در بر می‌گیرند. به ‌این ‌ترتیب فضای استفاده راحت‌تری دارند.

دلیل دوم

برای تداوم قابلیت‌های کاربردی و کیفیت بالاتر در طراحی روکش این صندلی‌ها از چرم‌های مصنوعی استفاده می‌کنند. البته برخی صندلی‌های سینمایی دارای روکش‌های پارچه‌ای هستند. به هر صورت نوع روکش این صندلی‌ها باید به شکلی باشد که مانع از عرق کردن افراد شود. از طرفی در نشستن‌های طولانی باعث خستگی اندام تماشاگران نشود. همچنین کیفیت بالایی داشته باشند تا در استفاده‌ی مکرر نخ‌نما نشوند.
اما اصلی‌ترین بخش فنی و کیفی در طراحی صندلی سینمایی همان بخش تاشوی این صندلی‌ها است. هر صندلی سینمایی دارای یک مکانیزم ساده تاشو است که عملکردی خودکار دارد. یعنی به ‌راحتی می‌توانید آنها را پایین آورده و بر روی آنها بنشینید. اما در صورت عدم استفاده‌ی خودکار به ‌طور کامل بخش نشیمنگاه صندلی به سمت بالا حرکت می‌کند.

خدمات طراحی صندلی سینما

اگر به ‌دنبال طراحی صندلی سالن سینما خود به صورت کاملا تخصصی و مدرن هستید، می‌توانید از مهندسین شرکت گروه نیکان برای کسب مشاوره‌های لازم استفاده کنید. کارشناسان نیکان اینجا هستند تا به شما در مسیر چیدمان صندلی های سالن سینما خدمات تخصصی لازم را ارائه نمایند.

ویژگی‌های صندلی سینمایی خوب

ویژگی‌های صندلی سینمایی خوب

صندلی سینمایی خوب باعث راحتی تماشاگران و آنها را غرق در تماشای فیلم می‌کند. این صندلی‌ها مخصوص نشستن طولانی ‌مدت حضار طراحی ‌شده‌اند تا در خلق و ایجاد حس آرامش‌بخش و آسوده بهترین باشند. ویژگی‌های صندلی سینمایی خوب به قرار زیر است:

 • از مکانیزم کف تاشو فنری مرغوب برخوردار هستند. در طراحی صندلی‌های خوب از سیستم متحرک فنر پیچشی جک تأخیر انداز استفاده می‌شود تا مسیر بالا رفتن صندلی آرام و کم‌صدا باشد. در عین‌ حال برای راحتی بخش نشیمنگاه صندلی نیاز به نیروی زیادی نباشد.
 • روکش‌ها ترجیحاً از جنس پارچه و یا چرم نسوز باشند که کیفیت مرغوب و مقاومت بالایی داشته باشند. نسوز بودن این پارچه‌ها اهمیت بالایی دارد. زیرا از خطرات بالقوه و بسیار ناگوار در سالن‌های سینما جلوگیری می‌کند. از طرفی این روکش‌ها باید از قابلیت نفوذناپذیری در مقابل مایعات نیز برخوردار باشند.
 • برای طراحی کفی صندلی سینمایی ایده‌آل از کلاف کفی جنس ورق خمکاری با ضخامت حداقل 15 میلی‌متر استفاده می‌کنند.
 • رنگ‌آمیزی از مهمترین نکات در بررسی ویژگی‌های صندلی سینمایی ایده‌آل است. استفاده از رنگ پودری الکترواستاتیک گزینه ایده‌آل طراحی انواع صندلی سینمایی می‌باشد.
 • برای طراحی بخش نشیمنگاه و همچنین طراحی پشتی این صندلی‌ها از فوم سرد استفاده‌ می‌کنند.
 • صندلی خوب باید از امکانات کافی برای نگهداری ملزومات تماشاگران مانند جای لیوان نیز برخوردار باشد.
 • ابعاد صندلی سینما باید مناسب افراد با هر اندامی باشد. به شکلی که هم برای یک کودک و هم برای یک فرد بالغ احساس راحتی مناسبی را تأمین نماید. از طرفی لازم است که ابعاد آن مانع از رفت‌وآمد افراد در میان ردیف‌های سالن سینمایی نشود.

توصیه‌هایی برای خرید صندلی سینمایی

اگر دارای سالن سینما و یا آمفی‌تئاتر هستید و حالا می‌خواهید که آن را از صندلی‌های مناسب مجهز کنید، لازم است که قبل ‌از هر انتخابی به پتانسیل‌های سالن توجه کنید. نحوه جانمایی صندلی‌ها را محاسبه کرده و سعی کنید یک فضای پویا و راحت را برنامه‌ریزی کرده باشید. با جانمایی تعداد زیادی صندلی سینما قطعاً می‌توانید از تعداد افراد بیشتری پذیرایی کنید. اما شاید در این‌باره راحتی حضور افراد و کیفیت برگزاری مراسم‌ها و تماشای فیلم‌ها را از دست بدهید.
راحتی افراد حاضر در سالن سینما و یا سالن آمفی‌تئاتر کاملاً وابسته به کیفیت صندلی‌ها و چگونگی جانمایی آنها در کنار هم دارد. مبلمان سینما باید با اندازه‌ی مناسب همه افراد طراحی ‌شده باشد. از شاسی محکم برای بخش تاشو برخوردار باشد. در طراحی روکش آن از پارچه‌های مقاوم و ضدآب استفاده ‌شده باشد و در نهایت حس و حالی کاملاً نرم و آسوده را تداعی کنند. صندلی‌های تاشو با جانمایی مناسب می‌توانند فضای سالن سینما را به محیطی پویاتر و جذاب‌تر تبدیل نمایند. زمانی‌ که تمامی حضار سالن از تماشای فیلمی جذاب و یا تماشای مراسمی مهم لذت می برند.
برای تجهیز سالن سینما و آمفی تئاتر و نصب صندلی سینمایی های مناسب و استاندارد می توانید از خدمات تخصصی سایت نیکان استفاده کنید. نیکان مجری تخصصی طراحی و اجرای سالن های سینمایی و آمفی تئاتر و… است. این گروه با پشتوانه سال ها تجربه در زمینه چیدمان فضاهای اداری و خدماتی و همچنین سالها فعالیت در زمینه طراحی سالن های بزرگ ساختمانی خدمات حرفه ای در زمینه طراحی سالن های سینمایی و فضاهای مشابه را ارائه می نماید.