طراحی حیاط ویلا یا به طور کلی محوطه ویلا یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند یک ویلا را به مکانی مناسب برای استراحت و دور شدن از مشغله‌های فکری تبدیل کند؛ فضای سبز، استخر، آبنما، باربیکیو و… از جمله عناصری هستند که در طول اقامت در ویلا اوقات خوشی را برای ساکنان رقم می‌زنند. در نتیجه این موارد، به هنگام خرید ویلا، یکی از معیارهای سخت‌گیرانه بسیاری از خریداران حیاط ویلا و فضای سبز آن است و در این مقاله ما به موضوع طراحی حیاط ویلا و طراحی فضای سبز ویلا، مزایا و نکات مهم در مورد آن می‌پردازیم.

[/fusion_text]

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

محوطه سازی ویلا چیست؟

اگر بپرسید که محوطه سازی چیست، باید گفت که محوطه‌ سازی یا Landscape ( لنداسکیپ ) شاخه‌ای از هنر معماری است که به معماری منظر معروف می‌باشد. محوطه سازی شامل استفاده از عناصر مختلف در محیطی معلوم، برای تزئین و شکل دادن به اجزای آن در راستای زیباسازی و هدفمند کردن ساختار آن محیط می‌باشد. هدف از طراحی ویلا، ساخت محیطی آرامش‌بخش و دلنشین برای تقویت ارتباط انسان و طبیعت است.
طراحی حیاط ویلا به طور معمول شامل تعبیه باربیکیو و استخرهای شنا، ساخت آبنما و درخت‌کاری و پوشش گیاهی می‌شود. همچنین سنگ‌فرش کردن مسیرهای عبور و سایز تزئینات سنگی، حصارهای زینتی و نورپردازی محوطه برای بهتر و واضح‌تر به نظر رسیدن فضا نیز از عناصر مهم و جداناشدنی محوطه سازی هستند.

طراحی حیاط ویلایی

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021

مزایای محوطه سازی ویلا

مزایای محوطه سازی ویلا یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید در این مقاله به آن پرداخت. فارغ از این‌که طراحی فضای سبز ویلا به تقویت روحیه و افزایش شادی کمک شایانی می‌کند، طراحی محوطه باغ و ویلا، می‌تواند تا حد زیادی قیمت ملک را افزایش بدهد. در واقع با طراحی حیاط ویلا، نه تنها در حین مالکیت می‌توان از آن بهره کافی برد، بلکه به هنگام فروش هم سود خوبی نصیب مالک می‌شود.
علاوه بر این، درخت‌کاری و تعبیه باغ در حیاط خانه ویلایی کوچک هم به نوبه خود عملی سازگار با محیط زیست بوده و به نمای شهر زیبایی می‌بخشد و همچنین قدمی در راستای پاکسازی هوای آلوده شهرها برمی‌دارد.

ابزار و المان‌های قابل استفاده در طراحی حیاط ویلا

برخی از ابزار و المان‌های قابل استفاده در طراحی حیاط ویلا، در اکثر ویلاها با ابعاد و ساختار مختلف حیاط، قابلیت اجرایی شدن دارند. البته که باید همواره توجه داشت که از جمله مهم‌ترین اقدامات قبل از طراحی حیاط ویلا و محوطه سازی، توجه به آب و هوای منطقه و شرایط اقلیمی معمول محیط است، چرا که استفاده از مصالح گوناگون و میزان ماندگاری و دوام آن‌ها به شدت به عوامل محیطی بستگی داشته و کوچک‌ترین اشتباه در این زمینه، می‌تواند تمام هزینه و وقت صرف شده برای طراحی محوطه باغ و ویلا هدر برود.
همچنین خاکی که برای باغچه‌ها و کاشت درختان و پوشش گیاهی استفاده می‌شود، باید خاکی مطلوب و دارای شرایط استاندارد برای رساندن املاح و اکسیژن مورد نیاز گیاه باشد؛ این مهم است که برای انتخاب ترکیبات خاک از متخصصین در این زمینه مشورت بگیرید، چرا که اشتباه در انتخاب جنس خاک به گیاهان آسیب می‌زند و همچنین ممکن است در شرایط اقلیمی متفاوت، باعث تخریب فضا شود.

استخرها، آبنماها و آلاچیق

برخی از المان‌هایی که بسیار مورد توجه طراحان و همچنین صاحبان املاک قرار می‌گیرند، استخرها، آبنماها و آلاچیق‌ها هستند. استخر پرطرفدارترین امکانات یک باغ ویلا به حساب می‌آید، که ساخت آن در حیاط ویلاهای بزرگ امری ساده و شدنی است. با این حال، برای ویلاهای کوچک هم جای هیچ نگرانی نیست و آن‌ها هم می‌توانند استخر داشته باشند! این روزها طراحان باغ و حیاط ویلا با زیرکی و ظرافتی خاص، استخرهایی با ابعاد کوچک‌تر و یا حوضچه‌هایی با زیبایی منحصر به فرد، برای ویلاهای کوچک طراحی می‌کنند. آلاچیق‌ها هم از مهم‌ترین آیتم‌هایی هستند که مجهز شدن حیاط ویلا به آن‌ها، می‌تواند کاربری و بهره‌برداری از فضای سبز ویلا را دوچندان کند؛ به طوری که در روزهای بسیار آفتابی و یا روزهای بارانی هم بتوان از محوطه ویلا استفاده کرد و لذت برد.

آلاچیق و آبنما

خدمات مشاوره طراحی حیاط ویلا و محوطه سازی حیاط ویلا

طراحی و ساخت حیاط ویلا به صورت شخصی توسط خود کارفرما، نیازمند صرف هزینه بالا و همچنین مدت زمان خیلی بیشتری است. واگذاری طراحی حیاط ویلا و فضای سبز ویلا به افراد متخصص و با تجربه هزینه ساخت رو تا ۳۵ درصد و مدت زمان ساخت ویلا رو تا ۷۰ درصد کاهش می دهد. مشاوره با مهندسین نیکان کاملا رایگان می باشد.

سبک‌های مختلف فضای سبز ویلا

در مناطق مختلف چهان، با توجه به تفاوت شرایط جغرافیایی، آب و هوا و فرهنگ‌ها، سبک‌های متفاوتی برای معماری ویلا وجود دارد. این سبک‌های مختلف در هنر محوطه سازی در عواملی مثل طرح و ابعاد فضا و مصالح مورد استفاده با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه به برخی از معروف‌ترین سبک‌های محوطه سازی ویلا می‌پردازیم.

فضای سبز ایرانی
طراحی فضای سبز انگلیسی
طراحی فضای سبز ژاپنی
طراحی فضای سبز مدیترانه ای
طراحی فضای سبز اسپانیایی
طراحی فضای سبز فرانسوی
طراحی فضای سبز بیابانی

طراحی فضای سبز

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021

طراحی فضای سبز ویلای کوچک

علم محوطه سازی فقط هنر چینش و ساخت محوطه برای فضاهای بزرگ نیست، بلکه این هنر می‌تواند محوطه سازی را در کوچک‌ترین محیط‌ها نیز به بهترین شکل انجام دهد و از فضای موجود، بیشترین استفاده را ببرد. در نتیجه طراحی فضای سبز ویلای کوچک نیز امری ممکن بوده و با کمی دقت و ظرافت، قابل انجام است.
از مهم‌ترین نکات برای طراحی فضای سبز ویلای کوچک، ایجاد نظم و ترتیب در محیط است. محوطه سازی در فضاهای کوچک باید در تمام مراحل طراحی حیاط خانه ویلایی کوچک، آیتم‌ها را با نظمی مشخص در محیط قرار داد.

اگر حیاط خانه ویلایی فضای کافی برای ساخت باغچه و درختکاری ندارد، می‌توان از گلدان‌های کوچک دیواری برای ایجاد بافت گیاهی استفاده کرد.
همچنین استفاده صحیح از رنگ‌ها هم می‌تواند فضاهای کوچک را وسیع‌تر و دل‌بازتر نشان بدهد. استفاده از رنگ‌های سرد و خنثی بسیار به این مهم کمک می‌کنند.

نتیجه‌گیری

طراحی حیاط ویلا و طراحی فضای سبز ویلا نیازمند حضور تیمی حرفه‌ای، با اجراکنندگان قدر و متخصص در حرفه‌شان است. یک تیم محوطه سازی باید در تمامی بخش‌های کاشت گل و گیاه و درخت‌کاری، ساخت استخر و نصب المان‌های حوض، آلاچیق و… ، رنگ‌آمیزی و نورپردازی متخصصان و افراد ماهری را داشته باشد، تا کار محوطه سازی ویلا با بالاترین کیفیت و به بهترین نحو صورت گیرد. گروه ساختمانی نیکان شما را در این امر به نحو احسن می تواند یاری کند.