طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی

طراحی فضاهای داخلی علاوه ‌بر زیبایی باید سمت‌وسوی بهینه مطابق با نیازهایی تخصصی داشته باشند. یک فضای کاربردی با استفاده تخصصی مانند کلینیک دندانپزشکی، الگوی طراحی خاصی را دنبال می‌کند. طراحی‌ که باید همراه با ایجاد حس آرامش‌ بخش در فضایی مطابق با استانداردهای پزشکی همخوانی داشته باشد. چنین فضایی باید محیطی مناسب برای انجام تمام فعالیت‌های دندانپزشکی از پذیرش تا پروسه‌های درمانی را تامین نماید. در این مطلب قصد داریم تا به الگوهای مدرن از طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی اشاره کنیم.
حتما در نظر داشته باشید که الگوی طراحی کلینیک دندانپزشکی ماجرایی فراتر از ایجاد یک محیط لاکچری، زیبا و یا آرامش ‌بخش است. در چنین فضایی باید پروسه درمانی همراه با رعایت تمامی استانداردهای طراحی کلینیک دندانپزشکی اعمال ‌شده باشد. از طرفی طراح داخلی همراه با چالش محدودیت فضا و حتی خواسته‌های کارفرما مواجه است. در عین ‌حال بودجه مختص این موضوع و استفاده از متریال مناسب نیز از دیگر چالش‌های این پروسه برای ساخت کلینیک دندانپزشکی می‌باشد.

چالش‌ها برای طراحی کلینیک دندانپزشکی کدام‌اند؟

قبل‌ از آنکه وارد بحث اصلی خودمان که طراحی کلینیک دندانپزشکی است بشویم، بهتر است با چالش‌های این پروسه آشنا باشید. قطعا زمانی که می‌توانیم از مشکلات طرح و یا نیازهای چنین فضایی مطلع باشیم، بهتر می‌توانیم الگوهای کارآمد در طراحی فضاهای مفید و استاندارد را طرح‌ریزی کنیم.
قاعدتاً رسیدن به فضایی که مستعد ایجاد آرامش است، اولین چالش ما برای طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی است. این آرامش برای ایجاد خاطری آسوده در نزد بیماران است که به هر دلیلی از مشکلات دندان رنج می‌برند. عموم مراجعین، درد شدید دندان را تجربه می‌کنند. قاعدتاً حضور در یک فضای گیج‌کننده نمی‌تواند حس آرامش‌بخش در این افراد ایجاد نماید. طراحی زیبا و حتی لاکچری از دیگر چالش‌های ما برای طراحی داخلی دندانپزشکی است. محیط کلینیک دندانپزشکی از جذاب‌ترین و شاید لاکچری‌ترین فضاهای درمانی است. اگر به‌ دنبال جذب مراجعین بیشتر باشید، باید این فضا را در نهایت هارمونی و زیبایی طراحی کرده باشید. زیرا مراجعین از حضور در فضاهای زیبا و با هارمونی مناسب لذت می‌برند و قطعاً تأثیر عمیق‌تری در جلب اعتماد آنها برای تداوم پروسه درمان دندانپزشکی ایجاد می‌شود.
اما فراتر از ایجاد آرامش و یا داشتن فضایی هر چه زیباتر و هارمونیک با چالش‌های جدی‌تر مواجه هستیم. این چالش‌ها به ‌قرار زیر هستند.

  • فضای انتظار باید از کلیه فضاهای درمانی جدا باشد. مراجعین نباید هیچ دسترسی مستقیم به فضای درمانی داشته باشند.
  • تمام یونیت‌های دندانپزشکی باید در فضاهایی مستقل اما با دسترسی سریع و ساده به اتاق استریل و گراف جانمایی بشوند.
کبینیک دندانپزشکی طراحی می‌کنید؟

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021
طراحی فضا کلینیک دنداپزشکی

فضاسازی در طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی

برای طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی با دو فضای تقریباً مستقل مواجه هستیم. فضایی که در دسترس ساده مراجعین قرار می‌گیرد و فضایی که تماماً در اختیار کادر درمان قرار دارد. قاعدتا میز پذیرش محل اتصال و یا مدیریت این دو فضای مستقل است. جانمایی و طراحی میز پذیرش برای مدیریت مراجعین و نحوه دسترسی آنها تا بخش درمان اهمیت بالایی دارد. از طرفی این بخش به ‌ظاهر ساده، دورنمای کاملی از سبک طراحی نمای داخلی هر کلینیک دندانپزشکی خواهد شد. به ‌این ‌ترتیب برای طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی زنجیره کاملی از فضاهای کاربردی در نظر گرفته می‌شود. این زنجیره به ‌قرار زیر است.

  1. فضای انتظار که در بدو ورود مراجعین به داخل کلینیک پیش‌ بینی خواهد شد.
  2. محل پذیرش که باید فضای مسلط به بخش انتظار باشد.
  3. کلیه بخش‌های خدماتی مانند سرویس بهداشتی، آبدارخانه، اتاق استریل و… که باید در دسترس سریع و ساده مراجعین تا پرسنل طراحی‌ شده باشند.
  4. فضای درمانی که محل استقرار یونیت‌های دندانپزشکی، اتاق رادیوگرافی، اتاق استریل یا CSR است. این فضا باید مطابق با استانداردهای وزارت بهداشت طراحی بشود.

خدمات طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی به صورت شخصی توسط خود کارفرما، نیازمند صرف هزینه بالا و همچنین مدت زمان خیلی بیشتری است. واگذاری طراحی کلینیک دندانپزشکی خود را به افراد متخصص و با تجربه توسعه مهندسی نیکان به صورت کاملا رایگان بسپارید.

ایده‌های بهینه طراحی کلینیک دندانپزشکی
طراحی اتاق انتظار کلینیک دندانپزشکی
طراحی فضای درمانی کلینیک دندانپزشکی
متریال طراحی کلینیک دندانپزشکی
نورپردازی طراحی کلینیک دندانپزشکی
نتیجه‌گیری

فضا، بزرگترین چالش طراحان داخلی برای ایجاد قابلیت‌های کاربردی است. این چالش برای طراحی کلینیک دندانپزشکی عمیق‌تر است. چرا که هر مطب دندانپزشکی دارای تجهیزات حجیمی است که برای حضور مؤثر آنها نیاز به فضایی قابل ‌توجه داریم.
برای جانمایی تمامی وسایل و تجهیزات نمی‌توانید از هر فضایی در طراحی کلینیک استفاده کنید. مثلاً سالن انتظار، انباری شما برای قرار دادن تجهیزات متنوع اما کم کاربرد کلینیک نیست. سالن انتظار شلوغ شده از انواع تجهیزات کلینیک هیچ جذابیتی ندارد. از طرفی کل فضا باید شرایطی بهینه، با دسترسی ساده و حجم کافی برای عملکرد حرفه‌ای پزشک و دستیاران آنها را داشته باشد. در تمام این جزئیات استفاده بهینه از فضا امری کلیدی خواهد شد. هنری که لازم است تا برای طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی مورد توجه جدی معمار قرار گرفته باشد.