مقدمه

قصد ویلاسازی دارید و می‌خواهید از حضور در خانه‌ای زیبا و آسوده در فضای باغ شخصی و خوش آب‌وهوا لذت ببرید. درعین‌حال علاقه دارید تا در ویلای خود از امکانات مناسب و کیفیت ساخت مطلوب و طراحی کارآمد بهره‌مند باشید. ایده ساخت ویلا همیشه جذاب است. اما در اولین چالش با هزارتوی بی‌انتها از هزینه ساخت ویلا مواجه هستید. در این میان هزینه ساخت ویلا چه مقدار است؟ آیا راهکارهایی برای بهینه کردن چنین هزینه‌هایی وجود دارد؟ قیمت ساخت ویلا تحت تأثیر چه عواملی قرار می‌گیرد؟
قاعدتاً وقتی سودای ساخت ویلا در سر دارید مقدار بودجه لازم را کنار گذاشته‌اید و یا حداقل تصمیمی برای تأمین منابع مالی آن پیش‌بینی کرده‌اید. اما درنهایت باید بتوانید مسیر ساخت را همسو با بودجه خود در پیش بگیرید. بهترین ایده داشتن دورنمایی مناسب از تمام قیمت طراحی ویلا است تا قبل از هر اقدام عملی نسبت‌ به تمامی چالش‌های کار و هزینه‌های آن مسلط باشید. در این مقاله با توجه به تجارب کارشناسان گروه نیکان به دورنمای کلی از عوامل تأثیرگذار بر هزینه ساخت ویلا اشاره می‌کنیم. مقدار تعرفه طراحی و ساخت ویلا نیز با توجه به این فاکتورها تعیین می‌شوند. پس همراه ما باشید تا به سیر تا پیاز قیمت طراحی ویلا آن‌ هم در بازار متلاطم امروز ایران بپردازیم.

فاکتورهای تأثیرگذار در هزینه ساخت ویلا کدام‌اند؟

وقتی صحبت از هزینه ساخت ویلا در میان است لاجرم به کل پروسه از صفر تا صد اشاره می‌کنیم. از اولین قدم‌های شما برای پیدا کردن زمین مناسب تا آخرین مراحل تکمیلی بنای تمام‌ شده شامل هزینه‌هایی است که تماماً در فهرست قیمت ساخت ویلا قرار می‌گیرند. این دسته بندی به قرار زیر است:

 • هزینه خرید زمین
 • هزینه اخذ جواز ساخت
 • مجموع هزینه‌ها در مراحل طراحی ویلا
 • تامین مصالح و ساخت و ساز
 • هزینه‌های دستمزد
 • هزینه‌های جانبی

هر کدام از این فاکتورها به ‌تنهایی یک داستان دور و دراز می‌شوند که ما را با انبوه جزئیات مواجه می‌کنند. در مدیریت ساخت ویلا باید برای هر کدام از این فاکتورها برنامه‌ریزی کرده باشیم و به نوعی کل بودجه را در جزئیات این مراحل تفکیک کنیم. در ادامه به جزئیاتی از این فاکتورها اشاره می‌کنیم تا شما هم بتوانید دورنمای مناسبی از چگونگی مدیریت هزینه طراحی ویلا داشته باشید.

قیمت طراحی ویلا

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021
هزینه مجوز ساخت ویلا
تعرفه طراحی و ساخت ویلا
هزینه دستمزد ساخت ویلا

هزینه طراحی و ساخت ویلا

زمانی که تصمیم به ساخت ویلا می‌گیرید، باید مطمئن باشید که وضعیت مالی خود را در سنجیده‌اید. نه تنها باید در مورد هزینه خود خانه فکر کنید، بلکه باید زمین در دسترس داشته باشید. سپس باید یک معمار استخدام کنید که می تواند ۱۰٪ تا ۲۰٪ از هزینه کل پروژه باشد. همچنین پیمانکارانی نیز برای تکمیل ساخت ویلا استخدام می شوند.

برای جلوگیری از هدر رفتن بودجه خود، انتخاب قدم‌های مناسب روبه جلو و همچنین محاسبه هزینه ساخت ویلا به تفکیک خدمات، شرکت توسعه مهندسی نیکان در زمینه طراحی و ساخت ویلا در کنار شماست.

تعرفه طراحی و ساخت ویلا چه مقدار است؟

تا این جای مطلب دورنمایی واضح اما جامع از هزینه‌ها برای ساخت ویلا مطرح کرده‌ایم. حالا به ‌سادگی می‌توانید پروسه ساخت ویلا در چالش هزینه‌های آن را تدوین سازید. اما در نهایت به یک تعرفه با مقداری مشخص نیاز دارید.

تعرفه طراحی و ساخت ویلا آن‌هم در سال جاری چه مقدار است؟
تعرفه طراحی و ساخت ویلا با توجه به تمامی فاکتورهایی که مطرح کردیم محاسبه می‌شود. درحال‌حاضر هزینه ساخت هر مترمربع ویلا با نقشه‌ای ساده و استفاده از متریال‌های ساده در حدود 8 الی 10 میلیون تومان است. این مقدار از بنای پیلوت، نیم پیلوت، دوبلکس و تریپلکس متفاوت است. هر اندازه در این پروسه سطح انتظاراتی بالاتر داشته باشید و بخواهید ویلای مجلل‌تری بسازید، مقدار هزینه هر مترمربع سازه نیز افزایش پیدا می‌کند. تا جایی‌که برای ساختن یک ویلای لوکس مدرن با امکانات کامل به مبلغی فراتر از 20 الی 30 میلیون در هر متر مربع نیاز دارید.

درصد بندی هزینه ساخت ویلا

درصد بندی کل هزینه ساخت ویلا در مراحل مختلف کار را به شکل زیر می باشد:

 • خاک‌برداری و اصلاح ساختار زمین 9 درصد
 • طراحی و اجرای فونداسیون 9درصد
 • اجرای اسکلت بنا تا دیوارچینی 8 درصد
 • اجرای سقف 10 درصد
 • نماسازی 4 درصد
 • پنجره‌ها و درب‌ها 5 درصد
 • هزینه‌های پایان کار 6 درصد
 • تأسیسات اعم از برق و لوله‌کشی و فاضلاب 12 درصد
 • آشپزخانه 8 درصد
 • حمام و دیگر سرویس‌های بهداشتی خانه 4 درصد
 • هزینه پیمانکار که شامل حقوق کارگران می‌شود 15 درصد
 • هزینه‌ای معمار و مهندس ناظر سازه 10 الی 15 درصد

اعداد قید شده در درصد گذاری مراحل اجرای هر بنای ویلایی بر اساس نوع ساختمان شما تنظیم خواهد شد. به ‌این ‌ترتیب فرقی نمی‌کند که شما در حال ساخت بنایی فلت هستید و یا یک ساختمان تمام ‌عیار تریپلکس را در دست اجرا دارید. به هرصورت تفکیک هزینه ها به درصدهایی که مطرح کردیم نزدیک است. مگر آن‌که در انتخاب متریال و یا نوع ساخت‌وساز از الگوهای خاصی استفاده کرده باشید که در این‌ صورت روش تفکیک هزینه ساخت ویلا متفاوت است و نیاز به بررسی تخصصی مهندس سازه و یا پیمانکار کاربلد دارد.

قیمت طراحی ویلا

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021
نتیجه‌گیری

برای اجرای ساخت ویلا می توانید از خدمات فنی و مهندسی گروه نیکان استفاده کنید. کارشناسان نیکان آماده هستند تا به شما برای بررسی هزینه ساخت ویلا خدمات مشاوره تخصصی لازم را ارائه نمایند. گروه نیکان با بررسی شرایط پروژه و ترتیب بودجه بندی مقدار هزینه طراحی ویلا را محاسبه کرده و در این مسیر از یک برنامه مدون و کاملا تخصیص داده شده برای هر پروژه طبق معیارهای شما اقدام به ساخت و ساز خواهد کرد. در گروه نیکان از بهترین و حرفه ای ترین تعرفه طراحی و ساخت ویلا برخوردار هستید و می توانید از برنامه‌ای مدون برای ساخت ویلا متناسب با سطح بودجه بندی تعین شده استفاده کنید.