را

پرده نمایش سالن همایش و کنفرانس

برای نمایش تصویر در فضا‌های بزرگ مانند سالن آمفی تئاتر از انواع ویدئو پروژکتور استفاده می‌کنند. البته این قطعه کوچک الکترونیکی در نهایت تمام تصاویر نمایشی شما را بر صفحه بزرگ پرده نمایش نشان خواهد داد. هر اندازه حضور ویدئو پروژکتور در تکمیل امکانات انواع سالن همایش و کنفرانس ضروری است، استفاده مناسب از انواع پرده نمایش نیز کاملاً مورد توجه قرار می‌گیرد.
پرده نمایش بخشی از ملزومات جانبی نمایش تصویر ویدئو پروژکتور در فضاهای بزرگ است. البته نمایش ویدئو پروژکتور‌ها مستقل از حضور این پرده‌ها بر دیوار و یا پارچه سفید و… انجام می‌شود. اما در نهایت ما انتظار ثبت تصاویری واضح با کات بندی مناسب و نمایش مطلوب داریم. لذا لازم است تا از انواع پرده نمایش با ابعاد مناسب و کیفیت ثبت مناسب تصویر در محیط بزرگ سالن‌های همایش و اتاق‌های کنفرانس استفاده کنیم. استفاده مناسب از پرده نمایش باعث کمترین بازتاب نور محیط اتاق، کمترین تداخل تصاویر ارسالی و ایجاد بهترین زاویه دید و در نهایت تامین بالاترین کیفیت گین (Gain) تصاویر ارسالی می‌شود. ویژگی هایی که قرار است در این مطلب با جزئیات به نکات کلیدی آنها بپردازیم.
برای تجهیز سالن همایش خود بدون تردید نیاز به پرده نمایش مناسب دارید. اما پرده مناسب شما چه ویژگی‌هایی دارد؟ اصولاً پرده نمایش چیست؟ و برای تهیه آن نیاز به چه نوع اطلاعات تکمیلی داریم؟ در این مطلب همراه نگاه کارشناسی گروه نیکان هستید و قرار است تا به همه چیز درباره انواع پرده نمایش سالن‌های بزرگ و اتاق‌های وسیع کنفرانس بپردازیم.

پرده نمایش با کیفیت میخوام

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021

پرده نمایش چیست؟

پرده نمایش زمینه‌ای برای پخش تصاویر ارسالی از انواع ویدئو پروژکتور می‌باشد. این پرده‌ها در فاصله مناسب از منبع نور ویدئو پروژکتور قرار می‌گیرند تا با تنظیم مناسب فاصله کانونی تصویر واضحی از انوار ارسالی پروژکتور‌ها داشته باشند. در طراحی انواع پرده نمایش از متریال‌هایی به کار می‌گیرند که مانع بازتاب نور محیط می‌شوند که به خلق تصویری کاملا واضح و با کیفیت می‌انجامد.
قاعدتاً با تاریک کردن فضا می‌توانید از پهنه دیواری سفید برای نمایش تصاویر ویدئو پروژکتور استفاده کنید، اما کیفیت مطلوبی نخواهد داشت. حضور پرده نمایش برای کات بندی مناسب تصویر و خلق نمایش با کیفیت و کاملا واضح است. حضور پرده نمایش در سالن‌های آمفی تئاتر و اتاق‌‌های کنفرانس الزامی‌ است. زیرا:

  • نمایش تصویر بر پهنه دیوار، پارچه و یا تخته وایت برد‌های سفید رنگ کیفیت مناسبی ندارد. این صفحات سفید رنگ فقط هاله‌ای محو از تصویر را نمایش می‌دهند. اما در طراحی بافت پارچه پرده نمایش از متریال‌های خاص و مهندسی شده استفاده می‌شود تا نهایت کیفیت تصویر را ثبت نمایند.
  • حضور پرده نمایش باعث خلق فضایی زیباتر، نظمی‌ بهتر و جایگاه شایسته‌تر نمایش تصاویر است. نمایش تصاویر بر پارچه‌های سفید و غیر تخصصی و یا تخته وایت برد و امثالهم هیچ سنخیتی با فضایی زیبا و آراسته از سالن نمایش مدرن ندارد. در عین حال باعث آزار حضار و دلزدگی آنها نیز خواهد شد.

خدمات طراحی ملزومات سیستم پخش تصویر – پرده نمایش

شرکت نیکان از مجریان اصلی و کاملاً حرفه‌ای برای طراحی سیستم پخش تصویر مناسب انواع سالن‌های کنفرانس و همایش است. در گروه نیکان هر سالن کنفرانس و یا همایش در فضایی تخصصی مورد بررسی قرار ‌می‌‌گیرد تا در نهایت بهترین الگوی طراحی مطرح شود. گروه نیکان مجری تخصصی تکمیل فضاهای آمفی تئاتر است که در نگاهی تخصصی ملزومات سیستم پخش تصویر مانند پرده نمایش را برای شما طراحی خواهد کرد.

انواع پرده نمایش کدامند؟

پرده ویدئو پروژکتور صفحه‌ای کاملا بزرگ با تناژ خاص از رنگ سفید است که عاری از هر گونه چین خوردگی در مقابل ویدئو پروژکتور گسترده است. این پرده تصاویر ارسالی ویدئو پروژکتور را در وضوح عالی نمایش می‌دهد. البته به فراخور انواع فضا‌های آمفی تئاتر و یا سالن‌های کنفرانس انواع پرده نمایش طراحی می‌شود که به قرار زیر هستند.

پرده نمایش قابل حمل

این پرده‌ها بر روی چارچوبی چرخدار گسترده شد‌ه‌اند. از این رو اصطلاحاً قابل ‌حمل شدن هستند. البته مراد از قابل حمل شدن، جابجایی ساده آنها در سطح شهر نیست. بلکه می‌‌توان پرده را به فراخور شرایط سالن آمفی تئاتر و یا اتاق کنفرانس از مکانی به مکانی دیگر جابجا کرد. این پرده‌ها را معمولاً در اندازه‌های کوچک می‌سازند و غالباً مناسب نمایش سیستم پخش تصویر اتاق‌‌های کنفرانس هستند.

پرده-نمایش-قابل-حمل
پرده-نمایش-سقفی

پرده نمایش‌های سقفی یا دیواری

پرده نمایش‌هایی هستند که به شکل ثابت در محل دیواری فراخ از فضای اتاق کنفرانس و یا محل سن سالن‌های آمفی تئاتر نصب می‌شوند. معمولا از پرده نمایش سقفی و یا دیواری برای تکمیل سیستم پخش تصویر ثابت مانند ویدئو پروژکتور‌های سالن استفاده می‌شود. از آنجا که محل نصب ویدئو پروژکتور ثابت است، موقعیت نصب پرده نمایش نیز در فاصله مناسب تنظیم می‌شود. به این ترتیب دیگر نیازی نیست تا هر بار برای نمایش هر تصویر موقعیت نصب پرده را تنظیم کنید. پرده‌های سقفی و یا دیواری مخصوص پرده نمایش سالن همایش هستند.

پرده نمایش‌های پایه دار

مدل‌های پایه دار پرده نمایش‌های کوچک قابل حمل هستند که به راحتی جمع آوری شده و شرایط جابجایی آسان آنها حتی در خارج از فضای اتاق کنفرانس فراهم است. این پرده‌ها همراه پایه‌هایشان سبک وزن هستند. حداکثر در ابعاد 2*2 متری طراحی می‌شوند. لذا شرایط استفاده در هر مکان و فضایی از اتاق‌های حتی خیلی کوچک را نیز دارند. معمولاً از این پرده‌ها برای نمایش تصاویر ارسالی ویدئو پروژکتور‌های ‌رومیزی استفاده می‌شود.

پرده-نمایش-پایه-دار
پرده-نمایش-برقی

پرده نمایش برقی

ایده خلاقانه و البته مدرن برای نصب پرده نمایش ویدئو پروژکتور در انواع سالن‌های آمفی تئاتر و یا اتاق‌های کنفرانس هستند. زیرا این پرده‌ها قابل جمع شدن هستند و تمام پهنه باز و بزرگ آنها در یک غلاف ساده نصب و در بالای دیوار و یا سقف سالن جمع آوری می‌شود. کافی است قصد نمایش تصویر و فیلم در خلال جلسه‌ای مهم و یا میانه برگزاری همایش عمومی‌ داشته باشید. با فشردن یک دکمه صفحه نمایش برقی باز می‌شود. اما پس از پایان نمایش نیز باز هم با فشردن یک دکمه تمام پهنه باز و فراخ این پرده‌ها به شکل رول شده در غلاف نصب شده روی دیوار و یا سقف سالن جمع‌آوری می‌‌شود. از آنجا که در طراحی این پرده‌ها از موتور کوچک الکتریکی برای باز و بسته شدن استفاده می‌‌شود، به آنها اصطلاحاً پرده نمایش برقی گفته می‌شود.

پرده نمایش با کیفیت میخوام

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021

نقش نسبت تصویر در انتخاب پرده نمایش

در مشخصه‌های فنی هر ویدئو پروژکتور اصطلاحی با عنوان نسبت تصویر وجود دارد. این نسبت تصویر گویای نسبت طول در عرض تصویر ارسالی ویدئو پروژکتور است. ابعاد پرده نمایش باید با نسبت تصویر ویدئو پروژکتور شما همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت تصویر ارسالی نمی‌‌تواند به‌ خوبی تمام پهنای پرده نمایش را پوشش دهد. لذا یا در عرض و یا در طول کوچکتر است و یا بخشی از تصویر خارج از پهنه پرده نمایش می‌‌افتد. اگر نسبت تصویر ویدئو پروژکتور با پرده نمایش همخوانی نداشته باشد، هرگز نمی‌‌توانید با تنظیم فاصله کانونی تصویر را دقیقاً در پرده بیاندازید.

کاربرد‌های پرده نمایش

اگر به هر دلیلی برای نمایش تصاویر خود به حضور ویدئو پروژکتور‌ها نیاز دارید، بهتر است برای خرید پرده نمایش مناسب نیز اقدام کنید. نمایش تصویر ویدئو پروژکتور بدون پرده نمایش چنگی به دل نمی‌‌زند. حتی کیفیت تصاویر در حد انتظار نخواهد بود. متاسفانه خیلی‌ها برای خرید انواع ویدئو پروژکتور هزینه‌های آنچنانی می‌کنند. اما برای تهیه پرده نمایش مرغوب بی‌اعتنا هستند. در کل عمده قابلیت‌‌های کاربردی انواع پرده نمایش مناسب نصب شدن در فضاهای بزرگ ساختمانی مانند انواع سالن‌های همایش، آمفی تئاتر‌ها، اتاق‌های کنفرانس، کلاس‌های درس، گالری‌ها، نمایشگاه‌ها، منازل و… است.

جنس پرده نمایش پروژکتور چیست؟

جنس پارچه مهمترین ویژگی در بررسی فنی انواع پرده نمایش است. استفاده مناسب از پارچه‌های تخصصی پرده نمایش باعث کمترین بازتاب نور محیط، کمترین تداخل تصاویر و ایجاد بهترین زاویه دید و در نهایت تامین بالاترین کیفیت گین (Gain) تصاویر ارسالی می‌شود. اهمیت جنس پارچه، برای دستیابی به مشخصه های مناسب تصویر است. لذا قبل از بحث جنس پرده نمایش اندکی از مشخصه های تصویر صحبت می کنیم.

دستیابی به بهترین گین (Gain) تصویر

GAIN معیاری برای توصیف بازتاب نور از سطح پارچه پرده نمایش است. این معیار با اندازه‌گیری بازتاب نور تابیده شده به شکل عمودی بر صفحه نمایش محاسبه می‌شود. گین با مقدار 1، معرف بازتاب تمام نور تابیده شده بر صفحه نمایش است. هر اندازه عدد گین بالاتر از مقدار یک باشد، جنس پارچه پرده نمایش ظرفیت روشنایی تصویر را افزایش می‌‌دهد. اما مقدار روشنایی تصویر در پرده‌ها با گین کمتر از یک کاهش پیدا می‌‌کند. قاعدتا از پرده نمایش مرغوب انتظار بالاترین بازتاب تصویر را داریم. اما این بازتاب کاملا تحت تاثیر درجه گین صفحه متغیر است.
علاوه بر فاکتور گین عوامل دیگری نیز در مقدار بازتاب تصویر پرده نمایش تاثیر می‌گذارند. مثلاً میزان نور محیط در مجاورت پرده نمایش کاملاً در چگونگی بازتاب تصویر تاثیرگذار است. هر اندازه نور اتاق و یا سالن نمایش بیشتر باشد، مقدار نور بازتابیده بیشتری هم از بین می‌رود. در نتیجه شفافیت تصویر کاهش پیدا می‌‌کند. لذا در اتاق‌‌های کاملاً تاریک می‌توانیم از پرده‌ها با درجه گین کم استفاده کنیم. اما در سالن‌های بزرگ و یا محیط‌های نه چندان تاریک باید از پرده نمایش با درجه گین بالایی استفاده کنیم تا وضوح تصویر مناسبی داشته باشیم.

زاویه دید پرده نمایش چیست؟

زاویه دید معیاری برای نمایش با کیفیت تصویر توسط پرده نمایش است. به حداکثر زاویه از صفحه نمایش مادامی‌ که هنوز کیفیت تصویر افت پیدا نکرده باشد، اصطلاحاً زاویه دید گفته می‌شود. هر اندازه زاویه دید پرده نمایش بیشتر باشد، پهنه بزرگتری از محیط اطراف خود را پوشش می‌‌دهد. لذا افراد بیشتری می‌توانند تصویر کاملا واضح پرده را تماشا کنند. جنس پارچه پرده نمایش در ایجاد زاویه دید کاملاً تاثیرگذار است. پرده نمایش‌های مرغوب اندازه زاویه دید کاملا بزرگ با وضوح تصویر کامل در پهنه وسیعی از محیط اطراف خود دارند.

تاثیر رنگ در کیفیت تصویر پرده نمایش

انواع پرده نمایش را در رنگ‌های گوناگون از کاملاً سفید تا خاکستری طراحی می‌کنند. پرده نمایش‌های سفید رنگ نمونه‌های استانداردی هستند که مقدار روشنایی خوبی دارند. اما برای نمایش بهتر رنگ‌های تیره‌تر استفاده از پرده نمایش‌های خاکستری رنگ توصیه شده است.
اگر چه پرده‌های خاکستری رنگ میدان عمق بهتری از رنگ‌های تیره را نمایش می‌‌دهند؛ اما برای کار کردن با آنها نیاز به استفاده از ویدئو پروژکتور‌های قوی‌تر و لزوما گران قیمت‌تری داریم. زیرا تنها با تکیه بر تولید نور قوی‌تر پروژکتور همچنان می‌توانیم مناطق سفید تصویر ارسالی را در صفحه نمایش‌های خاکستری سفید رنگ نمایش دهیم.

جنس پارچه پرده نمایش چیست؟

هر پرده نمایش باید فاکتور‌های مطرح شده را در شرایط اید‌ه‌ال تامین نماید. درجه گین، زاویه دید و حتی رنگ پارچه خصوصیات کلیدی در کارایی پرده نمایش است. لذا جنس پارچه انواع پرده نمایش اهمیت بالایی دارد. انواع جنس پارچه پرده نمایش به قرار زیر است.

  • پرده نمایش T-Prism: نوعی ماده ضد نور است که در طراحی پرده نمایش‌های حرفه‌ای استفاده می‌شود. T-Prism می‌‌تواند فارغ از طراحی سیستم‌های الکتریکی، نور طبیعی و نور پروژکتور را تفکیک کند.
  • پرده نمایش بازتاب کننده نور محیط: در طراحی این پارچه‌ها از مواد کامپوزیت فوتو الکتریک ضد نور استفاده شده است. این پرده‌ها درجه گین بالایی دارند. در عین حال مقدار زاویه دید زیادی را پوشش می‌‌دهند و در عمل خاصیت ضد نور عالی دارند و می‌توانند رنگ‌هایی زنده‌تر را تولید نمایند.
  • پرده نمایش با پارچه‌های میکرو سوراخ شده: این پرده‌‌ها سطوح پارچه سوراخ دار از بافت میکرو هستند. در تمامی‌ سطح آنها سوراخ‌هایی به قطر ۰.۴ میکرو میلیمتر گسترده شده است که مناسب نمایش تصویر با فاصله کوتاه هستند. لذا کاملا مناسب استفاده در محیط‌های خانگی و یا اتاق‌های کوچک اداری می‌باشند.
  • پرده نمایش با پارچه فایبرگلاس مات سفید: پارچه سفید رنگ این پرده‌‌ها ساختاری سه لایه طراحی شده از متریال PVC دارد. از PVC سفید در سطح رویه، فایبرگلاس در وسط و PVC سیاه در پشت پرده استفاده شده است. این پرده‌ها عملکرد انعکاس پراکندگی خوبی دارند.
جنس-پارچه-پرده-نمایش

سخن پایانی

پرده نمایش بخش ساده و ارزان قیمت سیستم پخش تصویر سالن های همایش و کنفرانس است. بخشی که گاها در عین سادگی کمتر مورد توجه قرار می گیرد. اما همین کم اهمالی تمام زحمت و وسواس شما در طراحی سالنی مدرن و مجهز را به چالش می کشاند. حضار سالن های آمفی تئاتر و یا اتاق کنفرانس انتظار تصویری واضح و باکیفیت دارند. تنها با حضور پرده نمایش تخصصی است که می توانید از تصاویر باکیفیت برخوردار شوید. برای خرید پرده نمایش می توانید از خدمات سایت نیکان استفاده کنید. گروه نیکان مجری تخصصی تکمیل فضاهای آمفی تئاتر است که در نگاهی تخصصی ملزومات سیستم پخش تصویر مانند پرده نمایش را برای شما طراحی خواهد کرد.